Ming Zuling mezarıyla ilgili arkolojik araştırmalar

   

Çin'in çeşitli hanedanları arasında yalnızca Ming hanedanının (1368-1644) mezarları tümüyle korunmuştur. Ming hanedanının ilk imparatorunun atalarına ait Ming Zuling mezarı, ‘Ming hanedanının birinci mezarı' olarak adlandırıldı. Ming hanedanının ilk imparatoru Zhu Yuanzhang, kendi ataları için mezar inşa ettirdi. 1368-1398 yılları arasında iktidarda bulunan Zhu Yuanzhang, Çin tarihindeki en zeki imparatorlardan biriydi. Kırsal bölgede, yoksul bir ailede doğan Zhu Yuanzhang, yaşam sıkıntısından dolayı bir süre yerel tapınakta Budist olarak yaşamıştı. Ondan sonra Yuan hanedanına(1271-1368 yılları)karşı mücadele etkinliklerine katıldı. Cesarati ve çevik düşünme kabiliyeti sayesinde sıradan bir asker konumundayken isyancı birliklerin yöneticisi oldu. 1368 yılında Zhu Yuanzhang imparatorluğunu ilan etti ve sonuçta Çin'i birleştirdi.

Zhu Yuanzhang imparator olduktan sonra kendi atalarını anmak için özel olarak kendi büyükbabası, büyükbabasının babası, büyükbabasının büyükbabası için kıyafetlerin, şapkaların vb. de konulduğu bir mezar inşa ettirdi. Aslında Ming Zuling, gerçekte de Zhu Yuanzhang'ın büyükbabasının gömüldüğü yerdir.

Ming Zuling adlı mezar Çin'in doğusundaki Xuyi ilçesindeki antik Sizhou kentinde bulunuyor ve Çin'in dördüncü tatlı gölü olan Hong Zehu Gölü'nün doğu kıyısında bulunuyor. Ming Zuling'ın inşaatı toplam 28 yıl sürdü. Çok görkemli bir görünüme sahip olan Ming Zuling'in esas olarak üç çevrili suru, Altın Su adlı giriş köprüsü, salon, pavyon ve çalışma odası olmak üzere bini aşkın odası vardır. Kuzeyden güneye uzanan 250 metrelik Tanrı Yolu da burada bulunmaktadır. Aslında mezarın güney kapısı “Uyum Kapısı” olarak, kuzey kapısı ise “Xuan Sarayı'nın Kapısı” (Zhu Yuanzhang'ın atalarının mozolesinin korunduğu yeraltı sarayı) olarak adlandırıldı. Tanrı Yolu üzerinde belli aralıklarla 21 çift taş heykel bulunuyor. Oldukça yüksek olan heykeller onlarca ton ağırlığındadir.


Ming Zuling mezarıyla ilgili arkolojik araştırmalar

Resim ( Ming Zuling mezarındaki Tanrı Yolu manzarası )

Ming Zuling mezarının keşfi oldukça gizemli bir olaydan kaynaklanmıştır.1680 yılında büyük bir sel felaketine uğrayan Ming Zuling, Hong Zehu Gölü'nün dibine oturdu ve ondan sonra “yeraltı imparatorun mezarı” olarak tanımlandı. 1963 yılında bölgede büyük kuraklık felaketi meydana gelince Ming Zuling gün ışığına çıktı. Birçok taş heykel göl çamurunun üzerinde göründü. Bu taş eserler arasında efsanevi hayvan Qiling, güçlü arslan, at çeken hizmetçi, vezir, general heykelleri vardı. Her birinin yüksekliği hemen hemen üç metre üstünde ve 10 ton ağırlığındaydı. Mezarın üstündeki saray tahrip olmuştu ama yeraltındaki kısmının iyi korunduğu ve son derece pahalı antika eşyalarla dolu olduğu belirlendi.

Mezar şu anda pek büyük olmayan bir havuz içinde. Suyun altına bakıldığında mezarın taş kapısı görülebiliyor. Ancak bu havuz içindeki su hiçbir zaman değiştirilmedi. Bazı uzmanlara göre, mezar uzun zamandır su altında bulunmasından dolayı havayla hiç temas etmedi ve bu nedenle iyi bir şekilde korundu.

1963 yılında Hong Zehu gölünde sel felaketi yaşanmasından sonra 1993 ve 2001'de de iki kere sel felaketi meydana geldi. Özel olarak 2001 yılındaki sel felaketi yaşandıktan sonra Ming Zuling'in dış duvarının 1178 metrelik kısmı ortaya çıktı. Bazı uzmanlara göre, antik Sizhou kenti, sel felaketlerinden çok zarar görmedi, yıllar boyunca toprağa ve kuma gömüldü. Dolayısıyla antik Sizhou kenti sudan çıkınca kolayca eski çehresine kavuşacak. İtalya'nın Pompei kenti yanardağ patlamasından dolayı yeraltına gömülmüş ve yüzyıllar sonra keşfedilince dünya çapında ün kazanmıştı. Dolayısıyla uzmanlar bu iki kentin aynı niteliklere sahip olduğu kanısındalar ve bu nedenle antik Sizhou kenti ‘Çin'in Pompei'i' olarak tanımlanıyor.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor