“Hongmen yemeği”yle ilgili öykü

   

Çin tarihindeki ilk bütünleşmiş feodal yönetim olan Qin hanedan M.Ö 221 yılında kuruldu. Qin hanedanının hükümdarlarının uyguladığı zulüm politikası ardı ardına yaşanan halk ayaklanmalarına neden oldu. Ülke çapında meydana gelen isyan güçlerinden ikisi hızla güçlenmeye başladı, bu iki isyan gücünden biri Xiang Yu, diğeri de Liu Bang'ın liderliğindeydi.

Xiang Yu, gururlu, başkalarının sözlerine pek kulak asmayan, ancak cesur ve iyi savaşan biriyken, Liu Bang da kurnaz, ancak yetenekli insanları kullanmayı iyi bilen biriydi. Xiang Yu ve Liu Bang, Qin hanedanıyla mücadele savaşlarında ittifak kurarak, birbirlerine yardım ediyorlardı. Xiang Yu ve Liu Bang, Qin hanedanının başkenti Xianyang'a ilk girenin imparator olacağı konusunda anlaştılar.

M.Ö 207 yılında Xiang Yu, Julu'da Qin hanedanının ordusunun ana kesimini yenerken, Liu Bang ise ordusuyla Qin hanedanının başkenti Xianyang'ı fethetti. Liu Bang danışmanlarının önerisine kulak vererek ordusunu Xianyang kentinde değil, kentin yakınlarındaki Bangshang bölgesinde konuşlandırdı. Liu Bang, Qin hanedanına bağlı saray ve hazine gibi önemli yerleri kapattı ve Xianyanglılara da çok iyi davrandı.

Liu Bang'ın kendisinden önce Xiangyang'a girdiğini öğrenen Xiang Yu çok kızdı ve 400 bin askeriyle Xiangyang kentinin yakınlarında yer alan Hongmen bölgesine girerek, Xiangyang'ı ele geçirmeye düşündü. Xiang Yu'nun askeri danışmanı Fan Zeng, Liu Bang'ı yok etmek için Xiang Yu'yu ikna etmeye çalışarak şunları söyledi: “Liu Bang para ve kadına düşkün olan biridir. Oysa şimdi Xiangyang kentine girdikten sonra ne paraya, ne de kadına göz dikti. Bu da onun büyük emelleri olduğunu gösteriyor. Daha fazla gelişmeden onu öldürmemiz gerekir.”


Bundan haberdar olan Lu Bang'ın danışmanlarından biri olan Zhang Liang, 100 bin kadar askere sahip olan Liu Bang'ın 400 bin askerli Xiang Yu ile boy ölçüşemeyeceğini, dolayısıyla doğruda çatışmadan kaçınılması gerektiğini dile getirerek, kendisinin iyi dostu, Xiang Yu'nun amcasını araya soktu. Daha sonra Liu Bang, danışmanı Zhang Liang ve generali Fan Kuai'nin eşliğinde Hongmen'e giderek Xiang Yu'ye Xianyang'ı yalnızca koruduklarını ve Xiang Yu'yu beklediklerini belirtti. Xiang Yu, Liu Bang'a inanarak, onu ağırlamak için bir de yemek verdi. Xiang Yu'nun yanında oturan danışmanı Fan Zeng, yemekte Liu Bang'ı öldürmek için Xiang Yu'ye defalarca göz işareti verdi, ancak Xiang Yu görmezlikten geldi. Fan Zeng, yemek sırasında Liu Bang'ı öldürmek için generali Xiang Zhuang'ı kılıç gösterisi yapmaya gönderdi, ancak Xiang Yu'nun amcası Xiang Bo da ayağa kalkarak, Xiang Zhuang'a eşlik etme numarasıyla vücuduyla Liu Bang'ı korumaya çalıştı ve Xiang Zhuang'un bu girişimi de başarısız oldu. Liu Bang'ın danışmanı Zhang Liang bunları görünce hemen dışarı çıkıp Liu Bang'ın generali Fan Kuai'yi çağırdı. Fan Kuai kalkan ve keskin kılıcıyla yemek düzenlenen çadıra girdi ve yüksek sesle Xiang Yu'yu suçlamaya başladı ve “Liu Bang Xianyang'ı fethettikten sonra ne kenti işgal etti, ne de imparatorluğunu ilan etti ve Pangshang'a çekilerek sizi bekledi. Bu kadar büyük katkılarda bulunan birini ödüllendirmek yerine onu öldürmeye çalışıyorsunuz!” dedi. Bu sözler Xiang Yu'yu çok utandırdı ve Liu Bang da tuvalete gitme bahanesiyle Pangshang'daki kampına kaçtı.

Daha sonra Xiang Yu kendisini “Batıchu Kralı” olarak, yani imparator olarak ilan etti ve Liu Bang'ı da ücra bir bölgeye göndererek ona “Han Kralı” ünvanını verdi. Çok geçmeden Liu Bang, Xiang Yu'nun başka beyliklere saldırmasından yararlanarak Xianyang'ı ele geçirdi ve ondan sonra Xiang Yu ve Liu Bang arasında dört yıl süren “Chu-Han savaşı” yaşandı.

M.Ö 202 yılında Liu Bang'ın liderliğindeki Han ordusu Haixia bölgesinde Chu ordusunu kuşatma altına aldı. Xiang Yu kuşatmayı aştıktan sonra Han ordusunun kovalamasından dolayı intihar etti. Böylece Liu Bang, Çin tarihindeki ikinci bütünleşmiş feodal yönetim olan Han hanedanlığını kurdu.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor