Sektör yapısının temeli

   

Sektör yapısı, üretimin belli başlı elemanlarının üretim birimleri arasında karşılıklı dayanışma ve kontrol bağlantılarına işaret ediyor. Tarım, sanayi ve hizmetler gibi üç sektör arasındaki oransal ilişkileri ve diğer sektörler arasındaki oransal ilişkiler Çin'deki sektörel yapının temel durumunu gösteriyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1949 yılından bu yana Çin'de sektör yapısı toplam üç aşamadan geçti: İlk aşama olarak 1950'li yılların başı ve 70'li yılların sonu arasında, Çin'de yarı sömürge ekonomisinin özellikleri hızla yok edilirken ilk sanayileşme temeli atıldı. İkici aşamada, 1979 yılından 1990'lı yılların başına kadar Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanması yoluyla sektörel yapı sürekli şekilde ayarlandı ve Çin'in sanayileşmesi orta dönemine geldi. Üçüncü aşama olarak, 1990'lı yılların başlarında Çin'de sosyalist piyasa ekonomisi sisteminin kurulmasının ve geliştirilmesinin ardından 2020 yılına kadar sanayileşmenin tamamlanması ve bilgi toplumuna geçiş öngörülüyor.

50 yılı aşkın süredir, Çin'in üç temel sektörü arasındaki oransal ilişkilerde büyük değişiklikler meydana geldi. 1950'li yılların başlarından 2002 yılına kadar Çin'de tarım oranı yüzde 45.4'ten 14.5'e indi; sanayi oranı yüzde 34.4'ten 51.8'e yükseldi; hizmet sektörünün oranı da yüzde 20.2'den 33.7'ye yükseldi.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor