Altyapı tesislerinin inşası

   

Karayolları

Çin'in geniş toprakları gibi karayolları da ülkenin çeşitli yerlerine uzanıyor. Çin'in doğusunu batısına ve güneyini kuzeyine bağlayan 12 yüksek kaliteli devlet ana karayolunun çoğunluğu tamamlandı. Karayolunun genel uzunluğu 35000 km'dir.

Çin karayollarının inşalarının hızlandırılmasını önemli altyapı tesisi projelerine sıralamaktadır. 1998 ve 2001 yılları arasında Çin'in karayollarının inşasına ayırdığı bütçe 200 milyar yuanı aştı. 2002 yılında karayollarının inşasında gerçekleştirilen yatırım 300 milyar yuan ve yeni inşa edilen karayollarının uzunluğu 67000 km oldu. Bunun içinde 5700 km'lik bir otoyol var. 2003 yılında 36000 km karayolu inşa edildi. 2003 yılının sonuna dek ülke çapında karayolunun toplam uzunluğu 1 milyon 800 bin km'yi aştı, modern otoyolların uzunluğu 40 bin km'ye ulaştı. Bunun yanı sıra, Çin'in ortabatı kesiminde ulaştırma şartlarının büyük boyutta iyileştirilmesi amacıyla bu bölgelerdeki karayollarının inşası da hızlandırıldı.

2008 yılına kadar Çin'de ana karayolu olan devlet karayollarının inşası tümüyle tamamlanacaktır. O zamana kadar Beijing, Shanghai, merkeze doğrudan bağlı kentler ile eyaletler ve özerk bölgelerin başkentleri gibi büyük kentler yüksek kaliteli otoyollarla birbirlerine bağlanacaktır. Otoyollar 200'den fazla kenti birbirine bağlayacaktır.

Demiryolları

Çin'deki demiryollarının toplam uzunluğu, 2003 yılının sonuna dek 73 bin kilometreye ulaştı. Bunların 20 bin kilometreden fazla kısmı çift hatlı, yaklaşık 18 bin kilometrelik kısmı da elektrikli demiryoludur. Çin'in deniz üzerinden geçen ilk demiryolu hattı olan Guangdong-Hainan hattı, 7 Temmuz 2003'te hizmete girdi. Toplam uzunluğu 1142 kilometre olan, dünyada rakımı en yüksek demiryolu hattı Qinghai-Tibet demiryolunun 2006 yılında tamamlanması bekleniyor. Bugün Çin, dünyada demiryolları taşımacılık kapasitesi en yüksek ülke olmakla birlikte taşıma kapasitesinin en hızla arttığı ve taşımacılık tesislerinin en verimli kullanıldığı bir ülke haline geldi.

Çin'de 1998 yılından bu yana demiryollarında yapılan yenilemelerle ülkedeki trenlerin hızı sürekli arttı. Çin'de akşam kalkıp sabahleyin hedef noktasına ulaşan birçok tren seferinin açılmasıyla vatandaşların seyahatleri daha da kolay ve hızlı hale geldi.

Limanlar

Çin'in sahil bölgelerinde sürdürülen liman çalışmaları, kömür, konteyner, ithal demir madeni ve tahıl maddelerinin boşaltımı ve yüklemesi ile derin deniz hatlarıyla ilgili ulaşım sistemleri üzerine yoğunlaştı. Özellikle konteyner nakliyatı ile ilgili altyapı tesislerinin inşasına ağırlık verildi. Dalian, Tianjin, Qingdao, Shanghai, Ningbo, Xiamen ve Shenzhen limanlarında derin konteyner rıhtımları inşa edildi, böylece Çin'in uluslararası konteyner taşımacılığı merkezi olmasına zemin hazırlandı. Kömür taşımacılığı sisteminin güçlendirilmesiyle birlikte kömür boşaltımı ve yüklemesi için bir dizi yeni rıhtım inşa edildi. Bununla birlikte ithal petrol ve demir madeni için bir dizi rıhtım restore edilerek genişletildi.

Çin'in deniz sahilindeki başlıca limanlarında 530'ü 10 bin tonajlı toplam 1800 rıhtım kuruldu, mal yükleme ve boşaltma kapasitesi 1 milyar 700 milyon tonu geçti. Bazı büyük limanların yıllık yükleme ve boşaltım kapasitesi 100 milyon tonu geçti. Shanghai, Shenzhen, Qingdao, Tianjin, Guangzhou, Xiamen, Ningbo ve Dalian limanları, dünyanın en büyük 50 konteyner limanı arasında yer aldı.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor