Liu Bang

   

Liu Bang

İmparator Liu Bang, M.Ö 206 - M.Ö 220 yılları arasında hüküm sürmüş Batı Han hanedanlığının kurucusudur. Liu Bang, Çin tarihinde toplumun alt tabakalarından gelen iki imparatordan biriydi.

Bir köylü ailesinden gelen Liu Bang, gençliğinde Qin hanedanlığı döneminde bir mahallede küçük memuriyet yaptı. Açık yürekli ve cömert karakterli olan Liu Bang'ın elinden pek iş gelmezdi. Hüküm giymiş suçluları serbest bıraktığı gerekçesiyle peşi bırakılmayan Liu Bang, Mang ve Dang dağlarına kaçtı. M.Ö 209 yılında Liu Bang, memleketinde Chen Sheng ve Wu Guang liderliğindeki köylü ayaklanmasına katıldı, sonra orduyla Qin devletinin başkenti Xianyang'ın kapısına kadar dayanarak Qin hanedanlığının hakimiyetine son verdi. Liu Bang, Qin hanedanlığının başkentine geldiği zaman, ağır vergi hukuk sistemini ortadan kaldırdı, halkla “Adam öldürene ölüm, başkalarını yaralayan ve hırsızlık yapana ceza” hükümleri üzerinde anlaştı. Dolayısıyla Liu Bang, halk tarafından sevgiyle karşılandı.

Bunu müteakip Liu Bang, Qin hanedanlığına karşı ayaklanan diğer büyük bir ordunun lideri Xiang Yü ile dört yıl süren bir savaş yaptı. M.Ö 202 yılında Liu Bang, 300 bin kişilik bir askeri güçle Xiang Yü'yü ve ordusunu kuşattı. Sonuçta Xiang Yü intihar etti. Zafer kazanan Liu Bang, M.Ö 202 yılında Shandong'da imparator oldu ve Han hanedanlığını kurdu.

Kritik anlarda her zaman tehlikeyi atlamayı başaran Liu Bang, bunu insanları iyi kullanmasına borçluydu. Liu Bang, merkez Hanzhong'a geldiği sıralarda orduda sık sık firar olayları yaşandı, küçük bir komutan olan Han Xin'in adı da firarilere karıştı. Bunun haberini alan general Xiao He, Liu Bang'a haber vermeye zaman bulamadan kendisiyle görüşmek için Han Xin'in peşine düştü ve onu geri çağırarak Liu Bang'a tavsiye etti. Liu Bang, Xiao He'nin sözünü dinleyerek, adı hiç bilinmeyen küçük bir komutan olan Han Xin'i generallik görevine getirdi. Han Xin, sonuçta Liu Bang'ın iktidarı ele geçirerek Han hanedanlığını kurmasında büyük hizmet verdi.

Liu Bang'ın serüvenlerle dolu yaşam öykülerinden bahsedilirken “Hong Men Yan”, yani “Hong Men Şöleni Hikâyesi”, ilk akla gelendir. Askeri güç açısından zamanında Liu Bang'dan kat kat güçlü olan Xiang Yü, Liu Bang'ı yok etmeye kalkar ve imparator olmak ister. Bunu öğrenen Liu Bang, Xiang Yü huzurunda suçunu kabul etmek üzere, yanında askeri danışmanı Zhang Liang'ı götürerek davetli olarak Xiang Yü tarafından kamp yeri Hong Men'de kendisi için düzenlenen şölene gider. Xiang Yü'nün adamı, bu fırsattan faydalanarak Liu Bang'a karşı suikast düzenlenmesini önerir. Şölen esnasında Xiang Yün'nün generali Xiang Zhuang, kılıç oyunu bahanesiyle Liu Bang'ı öldürmeye kalkar. Bu kritik anın farkına varan Zhang Liang, Liu Bang'ın koruması Fan Kuay'e Liu Bang'ı koruma altına alma emrini verir. Kısa bir zaman sonra tuvalete gidermiş gibi yapan Liu Bang, Fan Kuay'nın korumasında keçiyolundan kışlaya döner. Geri dönüp çadıra giren Zhang Liang, Xiang Yü'ye hediye sunarak ve Liu Bang'ın artık ayrıldığını bildirerek kendisiyle vedalaşır. İşte bu, tarihteki meşhur “Hong Men Yan Şöleni Hikâyesi”dir. Kaçmayı başaran Liu Bang, güçlenerek nihayet Xiang Yü'yü yenerek Batı Han hanedanlığını kurdu.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor