Ximen Bao

   

Ximen Bao M.Ö 5. yüzyılda yaşayan biri. Çok yetenekli olmasından dolayı Yedi'nin ilçe başkanlığına atanan Ximen Bao, göreve gelir gelmez bölgedeki yaşlıları toplayarak, onlara yerel halkın en çok neden acı çektiklerini sormuş. Yaşlılar, yerel halkın en çok Nehir Tanrısı'na kız yollamaktan şikayetçi olduklarını söylemişler.

Meğer Yedi ilçesi Sarı Nehir'in kıyısında yer alıyor ve nehrin içinde Nehir Tanrısı'nın yaşadığı, Nehir Tanrısı'na kız yollanmadığı takdirde sel oluşacağı ve ilçedeki herkesin su altında kalacağı söyleniyormuş. Uzun zamandan beri ilçe yetkilileri ve büyücü kadınlar bir yandan Nehir Tanrısı'na kız yollamaya can atıyor, diğer yandan kendilerince paylaşılmak üzere fazla vergi toplamaya çalışıyorlarmış.

Yaşlılar, ayrıca yaz geldiğinde büyücü kadınlardan birinin kurban edilecek kızı seçmeye çıkacağını, yoksul ailelerden seçilen kızın birkaç gün sonra süslenip hasırdan yapılan bir yatağa yerleştirilerek nehire konulacağını, kızın yavaş yavaş hasır yatağıyla suya gömülmesinden sonra büyücü kadının tören yapacağını anlatmışlar.

Nehir Tanrısı'na kız yollama gününde Ximen Bao, askerleriyle birlikte nehir kıyısında beklemiş. Çok geçmeden kentteki soylu, zengin kişiler, ilçe başkanlığındaki yetkililer, büyücü kadın ve seçilen kız da gelmiş.

Ximen Bao “Nehir Tanrısı'na verilen kızı getir, bakalım güzel mi” diye konuşmuş ve kız yanına getirilmiş. Ximen Bao, kıza bir göz atmış ve arkasında duran büyüce kadına şöyle seslenmiş: “Bu kız hiç de güzel değil. Nehir Tanrısı de boşu boşuna beklemesin. Yenge, Nehir Tanrısı'na birkaç gün sonra güzel bir kız yollayacağımıza dair haber vermeye gider misiniz.” Ximen Bao, bunları söyledikten sonra askerlerine büyücü kadını nehre atmalarını emretmiş. Çok geçmeden Ximen Bao, “Bu kadar çok zaman geçti, büyücü kadın daha dönmedi, çıraklarından birisi gitsin, acele etmesini söylesin” diye ikinci emri de vermiş. Askerler büyücü kadının çıraklarından birini de nehire atmış.

Birkaç dakika daha geçtikten sonra Ximen Bao, “Nehir tanrısı konukları çok sevmiş ve hiçbirini geri göndermiyor. Birisi daha gitsin” diyerek, bu işe can atan zenginlere ve ilçe yetkililerine bakmış. Bu sözleri duyan zenginler ve ilçe yetkilileri hemen diz çökerek yalvarmaya başlamış.

Ximen Bao, sesini yükselterek orada bulunan herkese, “Nehir Tanrısı'na kız yollamak yalnızca bir oyun. Daha sonra kim bu işe bir daha girişirse, onu Nehir Tanrısı'na yollayacağız” diye konuşmuş.

Ondan sonra Ximen Bao, kendi yeteneğiyle Yedi'yi çok iyi yönetmiş.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor