Bankacılık denetimi ve yönetimi

   

Şimdi Çin'de Merkez Bankası tarafından ayarlanan ve denetlenen, ana temeli devlet bankaları olan, finans politikaları belirleme çalışmaları ve ticari finansal çalışmaları birbirinden ayrılan, çeşitli finans kuruluşlarının işbirliğiyle oluşan ve fonksiyonları birbirleriyle tamamlanan finans sistemi oluşturuldu.

Mekez Bankası görevini yapan Çin Halk Bankası, ülke çapındaki finansmana makro ayarlama ve denetleme yapmaktadır. Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin Bankası, Çin Tarım Bankası ve Çin İnşaat Bankası devlete ait dört ticaret bankasıdır. Bunun yanı sıra, devletin ekonomik politikaları doğrultusunda faaliyet gösteren Çin Tarım Kalkınması Bankası, Devlet Kalkınma Bankası ve Çin İthalat ve İhracat Bankası da ardı ardına kuruldu. 1995 yılında Çin'de yayınlanan “Ticaret Bankası Yasası” ticaret bankası sistemi ve ilgili birimlerin oluşturulmasına zemin yarattı ve devletin profesyonel bankalarının devlet ticaret bankası yerine getirilmesine hukuki güvence sağladı. 1996 yılından beri finans sektörünün organizasyon sistemi gün geçtikçe iyileştirildi. Devletin tek sermayeli ticaret bankası, yapılan reformla nakdi modern finans işletmesi oldu. Bunun yanı sıra 120'den fazla orta ve küçük çaplı ortaklık ticaret bankası yeniden yapılandırıldı ya da yeni kuruldu. Bono ve sigorta işlemleri yapan finans kuruluşları daha fazla standarta bağlanarak olumlu gelişme gösterdiler.

Çin Bankacılık Denetim ve Yönetim Komitesi (ÇBDYK) Çin'deki çeşitli bankalara denetim uygulayan ve yöneten bir organdır. 28 Nisan 2003 tarihinde resmen göreve gelen ÇBDYK, bankacılık ve finans kuruluşlarıyla ilgili denetim ve yönetim sisteminden ve yöntemin saptanmasından sorumlu. Komite, banka ve finans kuruluşlarına gerek işyerlerinde, gerekse diğer alanlarda denetim yapar ve yasaların dışına taşan faaliyetlerini araştırarak gerekli düzenlemeleri yapar.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor