Yuanmingyuan’daki tarihi eserler nerede?

   

İngiliz ve Fransız koalisyon birliği, 1860 yılında Beijing'i işgal etti. İmparatorluk ailesine ait Yuanmingyuan Bahçesi'ne zorla giren yabancı saldırganlar, bahçedeki bütün değerli tarihi eserleri ele geçirdi, sonra da bahçeyi ateşe verdi. Yabancı işgalcilerin Yuanmingyuan Bahçesi'nden ne kadar değerli tarihi eser kaçırdıkları kesin olarak bilinmiyor. Ancak Fransız askerlerinin ülkelerine döndükten sonra krala sundukları hediyelerin yalnızca bir kısmının 10 bin parça üzerinde olduğu biliniyor. Yuanmingyuan Bahçesi'ndeki değerli tarihi eserleri görmek isteyen bir kişi, İngiltere ve Fransa'ya gitmek zorunda kalacaktır.

Yuanmingyuan’daki tarihi eserler nerede?

Londra'daki Büyük Britanya Müzesi'nde bugün Yuanmingyuan Bahçesi'nden kaçırılan on binlerce tarihi eser sergileniyor. Bunlar arasında Qin ve Han hanedanlarına ait tarihi eserlerden Sui ve Tang hanedanlarının resimleri ve hat eserleri ile Ming ve Qing hanedanlarının altın ve yeşim taşı eşyalarına kadar her döneme ait değerli eserler yer alıyor. Müzede sergilenen Çin'in Doğu Jin hanedanı döneminde yaşayan ünlü ressam Gu Kaizhi'nin “Bayan Tarih Memuru” adlı resmi, dünyada görünüm aracılığıyla ruhu yansıtan en eski resim olarak kabul ediliyor. Fransa'da ise İmparator 3. Napoleon, işgalci askerlerinin kendisine sundukları Yuanmingyuan Bahçesi'ne ait binlerce eseri saklamak için Fontainebleau Sarayı'nda özel olarak bir Çin salonu inşa ettirmişti. Burada yer alan eserler arasında Shang ve Zhou hanedanlarına ait bronz eşyalar, Ming ve Qing hanedanlarına ait saray porselenleri, her türlü yeşim taşı ve fildişi oymaları, İmparator Qian Long'un yeşim taşından yapılan resmi mühürü, İmparator Qian Long'un 66. yaş gününde düzenlediği “Yüz Yaşlı Ziyafeti”ni konu alan yeşim taşı paravanı yer alıyor. Paris'teki Fransa Devlet Kütüphanesi'nde Yuanmingyuan Bahçesi'nden kaçırılan ipek üzerinde işlenen 40 manzara resmi ve imparator Qian Long'un el yazısı şiirinin bulunduğu Yuanmingyuan Bahçesi resmi dahil 80 adet değerli tarihi eser saklanıyor. Yabancı ülkelerdeki koleksiyoncuların ellerine geçen tarihi eserlerin sayısı ise tahmin edilemez kadar fazladır.

Hong Kong'da 2000 yılının Mayıs ayında düzenlenen antika açık artırmada Yuanmingyuan'a ait birkaç tarihi eser satışa çıkarıldı. Bunlardan üçü, Yuanmingyuan'daki Haiying Salonu önünde 12 Burç Fıskıyesi'ne ait bronz öküz, maymun ve kaplan başlarıydı. Fıskıye, Çinlilerin geleneksel 12 burcuna göre tasarlanmıştı ve her iki saatte farklı bir hayvan başından su fışkırıyordu. Saat niteliğini taşıyan bu fıskıyede yer alan hayvanların tümünden öğlen saat 12'de aynı anda su fışkırıyordu. Bu antikalar, işgalciler tarafından da büyük değer verilerek özenle korundu.

Yuanmingyuan’daki tarihi eserler nerede?        Yuanmingyuan’daki tarihi eserler nerede?


Yuanmingyuan’daki tarihi eserler nerede?           Yuanmingyuan’daki tarihi eserler nerede?

Açık artırmada, bronz kaplan başı 14 milyon yuana, bronz öküz başı 7 milyon yuana, bronz maymun başı da 7 milyon 400 bin yuana iki Çinli şirket tarafından satın alındı.     

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor