Huangshan Dağı

   

Çin'in ortagüneyinde bulunan Huangshan Dağı, Dünya Doğal Mirasları Listesi'nde yer alan dünyaca ünlü turistik bir yerdir. Huangshan Dağı'nın isminin, Huangdi'den geldiği söyleniyor.

Çin milliyetinin atası olarak kabul edilen Huangdi'nin tahtta 100'ü aşkın yıl kaldığı ve halkı tarafından son derece sevilen bir hükümdar olduğu, yaşlılık nedeniyle daha sonra tahtını genç Shaohao'ya bıraktığı anlatılıyor. Rivayete göre, hayata sıkı sıkı bağlı biri olan Huangdi yaşlanarak ölmek istemiyormuş ve ölümsüzlük yolları aramakta kararlıymış. Huangdi ölümsüzlük ilacını bulmak için Taoizm rahipleri Rongchengzi ve Fuqiugong'un çırağı olarak onların yanında kalmış.

Bütün Çin'i gezmiş olan Huangdi ve arkadaşları sonunda ülkenin ortagüneyindeki Qianshan Dağı'na gelmişler ve orasının ölümsüzlük ilacı yapımı için uygun bir yer olduğuna karar vermişler.

Huangdi ve iki rahip ondan sonra dağda kendilerini tamamen ölümsüzlük ilacı yapımına vermişler ve bu çalışma tam 480 yıl sürmüş. Sonunda pırıl pırıl parlayan altın renkli haplar oluşmaya başlamış ve Huangdi bu haplardan birini içince hemen içinin çok rahatladığını hissetmiş, beyazlaşmış saç ve sakalları da hemen siyahlaşmış. Buna çok sevinen Huangdi, ancak cildinin yine kırışık olduğunu fark etmiş.

Tam bu sırada kayalardan biri çatlamış ve içinden kırmızı renkli, mis gibi kokan kaplıca akmaya başlamış ve çok geçmeden bir havuz oluşmuş. Rahiplerden biri Huangdi'yi banyo yapmak için kaplıcaya davet etmiş ve Huangdi kaplıca havuzunda yedi gün yedi gece kalmış, sonunda tamamen gençleşmiş biri olarak çıkmış. Huangdi ondan sonra peri olmuş ve ölüm derdinden de kurtulmuş. Böylece Huangdi'nin perileştiği Qianshan Dağı'nın adı da “Huangshan Dağı” olarak değiştirilmiş.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor