Uygurlar

   

Uygurlar, Çin'in kuzeyinde yaşayan eski bir etnik gruptur. Uygur kelimesi, Uygurca'da “dayanışma” veya “birleşme” anlamına geliyor. Xinjiang'ın demografik yapısının esasını oluşturan Uygurlar'ın nüfusu 7 milyonu geçiyor. Başta Tianshan Dağları'nın güneyinde bulunan Kaşgar, Hotan ve Aksu olmak üzere Xinjiang'ın her köşesine dağılan Uygurlar, kendi dil ve yazılarına sahiptir.

Uygurlar'ın geleneksel giyisilerinin başında dört köşeli takkeler geliyor. Uygur erkekleri nakışlı kısa gömlek ve onun dışında da uzun elbise giyerlerken, Uygur bayanları, elbise, üzerine de siyah yelek giyer, kolye, bilezik, yüzük ve küpe takarlar, Uygur kızları ise saçlarında ince ince örgüler yapmayı severler. Şehirlerde yaşayan Uygurlar ise genellikle modern tarzda giyinirler.

Kibarlığa büyük önem veren ve son derece misafirperver olan Uygurlar, büyükleri veya dostlarıyla karşılaştıklarında sağ elini göğüsün ortasına koyarak bağını öne eğer ve selam verirler.

Şarkı ve danslara çok yatkın olan Uygurlar, açık yürekliliği ve iyimserliği ifade eden, göze hoş gelen, hızlı, dönüşlü ve pozları değişken danslarıyla tanınıyorlar.

Uygurlar, tarım ve hayvancılıkla geçiniyorlar. Aynı zamanda ticaret yapma geleneğine de sahip olan Uygurlar'ın el becerisine dayalı zanaatları oldukça gelişmiş düzeye ulaştığı gibi yüksek sanat değerleri de taşıyor. Kilim, nakış, ipek kumaş, bakır kavanoz, bıçak ve geleneksel çalgılar, Uygurlar'a özgü özellikler taşıyan eşyalardır.


Uygurlar

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor