Guqin

   

Guqin, Çin'in eski yaylı müzik aletidir. Eski çağlarda “Qin” ya da “Yaoqin” olarak da adlandırılan Guqin, uzun geçmişe sahiptir, yaklaşık 3 bin yıl önce hüküm süren Zhou Hanedanı döneminde Çin milletinin ataları tarafından yaratılmıştır.

Yapısı nefis, sesi açık olan Guqin'in tonları değişik olur. Eski çağlarda çalgıcılar, Guqin çalmadan önce banyo yaparlar, tütsü yakarlar, sonra bacakları üzerinde oturarak çalmaya başlarlardı.

Guqin

Çin tarihinde aydınların, Guqin ile sıkı bağlantısı bulundu. Birçok tarihi kayıtlara göre eski çağlardaki kültürlü insanlar, Guqin ezgilerine, aletin yapımına, çalınma tarzlarına önemli katkıda bulundular.

Guqin'in yapımı, özel bir sanattır. Tang ve Song hanedanları döneminde Guqin yapımı, altın çağını yaşadı. O zamanlarda sesi çok güzel olan birçok Guqin ve değişik ezgiler ortaya çıktı. Ancak Guqin'in yapımı uzun yıllar devam ettirilemedi. Bugüne kadar korunan Guqin'lerin çoğu, bizzat çalgıcılar tarafından yapılmasından dolayı farklıdırlar, birbirine çok benzeyenlerin de ölçütleri değişiktir. Son 30-40 yıl içinde Guqin'de bazı değişiklikler yapıldı ve bu eski müzik aleti, yeniden eski parlaklığına kavuşmuş durumda.

Guqin'in gayet güzel bir ifade gücü vardır. Sevinç, nefret, hüzün gibi duyguların yanı sıra doğa güzellikleri de Guqin'le ifade edilebilir. Guqin tek başına ya da bir başka müzik aleti olan Xiao ile birlikte çalınır. Ayrıca eski çağlardaki şarkılara eşlik etmek için de kullanılır. Günümüzdeki Guqin, büyük oranda bazı özel şarkılarda kullanılmakta ve dinleyenleri çok etkilemektedir.

[Örnek ezgi]:Yüksek dağda sular akar


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor