Sivil Cao Gui’nin Qi’yle mücadelesi

   

Genel olarak savaş askerlerin işidir, ancak eski Çin askeri tarihinde Cao Gui adlı bir sivil, yetenekleri sayesinde orduyu yöneterek düşman ordusuna karşı direnme savaşını kazandı.

Savaşan Devletler döneminde birçok devlet bir arada bulunuyordu ve güçlü olan devletler sürekli küçük ve zayıf olan devletlere saldırıyordu. Qi devletinin kralı Huangong, güçlü ordusundan yararlanarak M.Ö 684 yılında Lu devletine saldırmaya başladı. Lu kralı Zhuanggong Qin ordusuyla ölüm kalım mücadelesi vermeye kararlıydı.

Qi ordusunun Lu'ya saldırması Lu halkının öfkelenmesine de yol açtı ve Cao Gui adlı bir sivil Lu kralı Zhuanggong'u ziyaret ederek savaşa katılmak istediğini belirtti. Lu kralı Cao Gui'nin bu isteğini kabul etti, birlikte savaş alanına gittiler.

Eskiden savaşlarda genellikle iki ordu karşı karşıya gelir, saldıran taraf öncelikle davul çalar, direnen taraf da davulla karşılık verirdi ve savaş öyle başlardı. Ancak direnen tarafın karşılık vermesi durumunda saldıran tarafın iki kez daha davul çalması gerekirdi, saldırıya böyle geçilebilirdi.

Qi ve Lu orduları Changzhao'da karşı karşıya gelince Qi ordusu hemen davul çaldı ve meydan okudu. Lu kralı askerlerine karşılık verme emrini verdi, ancak Cao Gui tarafından engellendi.

Qi ordusundan ikinci kez davul sesleri geldiğinde Lu askerleri savaşmaya hazırlandı, ancak başkomutanlarından bir emir gelmedi ve nefeslerini tutarak beklemek zorunda kaldılar.

Qi ordusu. Lu ordusundan hiçbir ses duymayınca üçüncü kez davul çaldı. Qi askerleri Lu askerlerinin savaştan korktuklarını sanarak saldırıya geçtiler.

Cao Gui, Lu kralına “karşı atağa geçme emrini verebilirsiniz” dedi.

Lu ordusunun cephesinde nihayet davul sesleri duyuldu ve Lu askerleri vahşi kaplanlar gibi atağa geçti. Qi ordusu bu beklenmedik tepki karşısında şaşkına döndüler. Lu askerleri Qi askerlerinin şaşkınlıklarından yararlanarak hücum etti.

Yenilgeye uğrayan Qi ordusu kaçmaya başladı ve Lu kralı hemen kovalama emri vermek istedi ve yine Cao Gui tarafından engellendi. Cao Gui, önce Qi ordusunun askeri arabalarının izlerini inceledi, daha sonra arabaya çıkıp Qi ordusunun kaçtığı tarafa baktı ve “Kralım, kovalama emri verebilirsiniz” dedi.

Lu askeri kovalama emrini alınca hemen Qi ordusunun peşinden koşmaya başladı ve Qi ordusunu Lu sınırından kovdu.

Zaferle saraya dönen Lu kralı Cao Gui'ye “Neden Qi ordusunun ilk iki davuluna karşılık vermeme izin vermedin?” diye sordu.

Cao Gui şu cevabı verdi: “Savaşı kazanıp kazanamamak askerlerin moraline bağlıdır. Karşı taraf birinci kez davul çaldığında askerlerin moralleri en yüksekteydi, davul ikinci kez çalındığında askerler gevşemeye başlar, son kez davul çalındığında ise askerlerin moralleri bozulmuştur. Onların morali bozukken, bizimki ise en yükseğe çıktı, savaşı kazanmamızın nedeni budur?”

Lu kralı, neden hemen kovalamaya geçmediğini sorunca da Cao Gui şunları söyledi: “Qi ordusu kaçmaya başladı, ancak güçlü ve büyük bir devlet olmasından dolayı belki mahsus kaçıyorlardı ve bir yerde saklanıp bizi bekleyebilirlerdi. Daha sonra araba izlerinin çok karışık ve bayraklarının her bir tarafa eğilerek tutulduğunu görünce gerçekten kaçtıklarını anladım ve kovalama emrini vermenizi istedim”.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor