Uçurtmalar

   

Çinlilerin geleneksel oyuncaklarından biri olan uçurtmalar, göze hitap ettiği gibi, eğlence ve sporu bir arada toplayan bir oyuncak türüdür. Gelenek, spor, bilim ve sanatla yakın bağlantısı olan uçurtmalar, zengin içeriklere de sahiptir. Halk arasında uçurtma uçurmanın kötü kaderi ve hastalıkları yok edebileceği inancı yaygındır. Çin'in her yöresinde görülen uçurtmaların en ünlü yapım merkezleri, Shangdong eyaletine bağlı Weifang şehri, Beijing, Tianjin ve Jiangsu eyaletine bağlı Nantong şehridir.

Shangdong eyaletinin Weifang şehri, uçurtmaları ve resimleriyle ünlüdür. Buradaki uçurtma yapımcılığı, çok eskilere dayanır ve yöredeki resim sanatından çok etkilenmiştir. Şekilleri güzel, işçiliği ince olan Weifang uçurtmaları, canlı görünüşleri, parlak renkleri, yüksek uçuşlarıyla ünlüdür.

Beijing'deki uçurtma yapımcılığının 300 yıl öncesine dayandığı söyleniyor. Kırlangıç şeklindeki uçurtmalar, en çok görülen uçurtmalardır. Çince'de “büyük” anlamına gelen “da” kelimesine benzeyen bu tür uçurtmaların iki kanadında en çok görülen desen de yarasadır. Yarasa, Çince'de mutluluk anlamına gelen “fu” kelimesiyle ses benzerliği yüzünden mutluluk ve şansı temsil eder.

Uçurtmalar

Resimdeki uçurtma, biri mavi, diğeri kırmızı iki kırlangıçtan oluşuyor ve zenginliği simgeliyor.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor