Qin Shihuang mezarındaki bakırdan yapılan atlı araba

   

Qin Shihuang'un mozolesinin saklandığı yeraltı ordusunun ortaya çıkarılmasından bir süre sonra, 1980 yılında Çinli arkeologlar Qin Shihuang Mezarı'ndaki bakırdan yapılmış atlı arabayı keşfettiler. Bu keşif dünyayı bir kez daha salladı.

Atlı arabayı ilk bulan arkeologlardan biri olan Yang Xude, o zaman Qin Shihuang'ın mezarının altında araştırma çalışmalarını sürdürürken yedi metre derinlikte insan parmağı büyüklüğünde ve altın renginde bir top gördü. Yang hemen bu altın topu olay yerinin yöneticisi Cheng Xuehua'a verirken o heyecandan elini sallamaya başlamıştı bile. Çünkü bakırdan yapılmış atlı arabanın bulunduğunu anlamıştı.

Kazi çalışmaları ciddiyetle yoğunlaştırıldıktan bir ay kadar sonra toprağın sekiz metre altında iki takım bakır araba, sekiz bakır at ve bakır atlı arabayı kullanan iki asker heykeli de çıkarıldı.

Uzmanlar bakır atlı arabayı gördükten sonra onu hiç zarar vermeden çıkarma yönetimini iyice düşünmeye başladılar. Önce bakır atlı arabanın çevresinde 10 metre derinliğinde birkaç büyük çukur kazıldı. Tahta zeminiyle birlikte bakır atlı araba ve 1 metre kadar kalınlığındaki toprak birlikte paketlenip dört adet büyük çaplı tahta kutu haline getirildi. Günler süren titiz çalışmalardan sonra bakır atlı arabanın içine konulduğu büyük kutu dev bir kamyona konuldu ve Yeraltı Ordusu'na taşındı.

Bakır atlı arabanın restorasyon çalışmaları Yeraltı Ordusu'nun bulunduğu müzede yapıldı. İki yıl sonra sergilenince bütün dünya bu tarihi zenginlik karşısında bir kez daha hayran kaldı.

Bakır atlı arabanın desenleri ve işçiliği oldukça iyi. Ancak yapımında kullanılan tekniğin özellikleri henüz anlaşılamadı.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor