Çin'deki Geleneksel kesme kağıt sanatı

   

Çin genelinde Bahar Bayramı'nda kesme kağıt asma geleneği vardır. Pencerelere, kapılara ya da çalışma masası önündeki duvarlara asılan kesme kağıtlar, bayrama ayrı bir mutluluk katar.

Kesme kağıt sanatı, Çin'de en yaygın olan geleneksel sanatlardan biridir. Kesme kağıt sanatının hangi dönemde başladığı bilinmiyor. Bir teze göre kesme kağıt sanatı, antik çağlardaki dini törenlerden kaynaklandı. O dönemde Çinliler, kağıttan çeşitli hayvan ve insan figürleri yapıp ölülerle birlikte toprağa gömerler ya da yakarlarmış. Amaç, bunların temsil ettiği nesnelerin ölen insanlara sonsuza kadar eşlik etmesiydi. Ancak kesme kağıtların bundan 1000 yıl önce daha çok süs amacıyla kullanıldığı, tarih kayıtları tarafından kanıtlanmıştı. Bu kayıtlara göre kesme kağıtlar, Tang hanedanı döneminde kadınlar tarafından süs olarak saçlarına takılıyordu. Bununla birlikte o dönemde kelebek şeklinde kesilen kağıt parçalarıyla baharı karşılama adeti de vardı. 12. yüzyılın sonlarındaki Song hanedanı dönemine gelindiğinde kesme kağıtlar, hediye olarak kullanılmaya başlandı. Kesme kağıtlar, süs olarak kapı-pencerelere, duvarlara, aynalara ve lambalara yapıştırılıyordu. Bununla birlikte kesme kağıt sanatıyla geçinen zanaatkarların ortaya çıktığı da biliniyor.

Kesme kağıt, tamamen elle yapılır. Profesyonel bir sanatçı olmayan biri bile, bir kağıt ve bir makasla bu sanatı çok kısa sürede öğrenebilir. Fark, profesyonel bir sanatçının farklı makas ve bıçaklarla daha karmaşık kesme kağıtları üretebilmesinde yatıyor. Kesme kağıt, tek kağıttan olduğu gibi birçok kağıttan da yapılabilir. Basit desenler, yalnızca makasla kesilebilir. Karmaşık desenleri yaratmak için önce desen kağıda kopyalanır, sonra farklı büyüklüklerdeki onlarca makas ve oyma bıçağıyla kesilir.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor