Wutai Dağı

   

Çin'de Wudai, Emei, Putuo ve Jiuhua olmak üzere Budizm'le ilgili dört dağ bulunuyor. Rivayete göre Budizm'deki başlıca dört Buda Wenshu, Puxian, Guanyin ve Dizang ayrı ayrı olarak bu dört dağda Budizme ilişkin gerçekleri öğrenmişlerdi.

Çin'in ortasındaki Shanxi eyaletinde yer alan Wutai Dağı'nın beş tepesi var. Bu beş tepe baş kısımlarının düz ve geniş olmasından dolayı taştan yapılan birer platforma benzerler ve bu tepeler doğu, batı, güney, kuzey ve orta platform olarak tanımlanırken, dağın adı da beş platform anlamına gelen “Wutai” olmuştur.

Rivayete göre, Wudai Dağı'nın eski adı “beş tepe” anlamını veren Wufengmiş ve dağdaki iklim son derece kötüymüş: Kışın soğuk, yazın sıcak... Budizm'i yaymak amacıyla oraya giden Wenshu Buda insanların iklimden dolayı çektikleri acıları görünce oranın iklimin değiştirmeye karar vermiş.

Wenshu Buda, Doğu Deniz Ejderha Kralı'nda kuru havayı nemlendirebilen “Xielongshi” denilen mucizevi bir taş bulunduğunu öğrenince sıradan bir rahip kılığına girerek, Ejderha Kralı'ndan o taşı ödünç almaya gitmiş.

Doğu Denizi'ne varan Wenshu Buda, ejderha sarayının dışında gerçekten kocaman bir taş görmüş ve taşa yaklaştığında da hemen bir serinlik duymuş. Wenshu, Ejderha Kralı'nı görünce ziyaretinin amacını anlatmış.

Taşı ödünç vermek istemeyen Ejderha Kralı, Wenshu Buda'nın isteğini de açık açık geri çevirmek istemiyormuş ve yaşlı rahibin nasıl olsa tek başına taşı götüremeyeceğini düşünerek, “Taş çok ağır, sana yardım eden kimse de yok. Eğer onu taşıyabilirsen, götür” demiş.

Wenshu Buda, Ejderha Kralı'na teşekkür ettikten sonra taşın önüne geçmiş ve sihirli sözleri fısıldamış. Taş birdenbire küçücük bir top haline gelmiş ve Wenshu Buda onu cebine koyup uçarak gitmiş. Ejderha Kralı bunu görünce şok geçirmiş ve de son derece pişman olmuş.

Wenshu Buda Wufeng Dağı'na geldiğinde kavurucu güneş gökyüzündeymiş ve uzun zaman hiç yağış olmadığından topraklar hep çatlamış. Wenshu Buda o mucizevi taşı dağın ortasındaki bir vadiye koyar koymaz, mucize gerçekleşmiş, Wufeng Dağ'ı birdenbire son derece serin bir doğal çiftlik oluvermiş. Vadi, Serin Vadi olarak adlandırılırken, dağın adı da da Serin Dağ olarak değiştirilmiş. Günümüzde Wutai Dağı, Serin Dağ olarak da adlandırılıyor.

Wutai Dağı'nda toplam 42 eski tapınak bulunuyor. Bu tapınaklardan ikisi Tang hanedanı dönemine ait ve 1200 yıllık bir geçmişe sahipler. Bu iki tapınak ayrıca Çin'de bulunan en eski ahşap yapılar olarak da biliniyor.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor