Çevreyle ilgili uluslararası işbirliği ve temaslar

   

Dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi konumundaki Çin, uluslararası çevre koruma arenasında önemli rol oynuyor. Çin, global çevre diplomasisine etkin bir şekilde katılarak gereken katkılarda bulundu, uluslararası çevre ve gelişme alanında yapıcı rol oynadı.

Çin hükümet heyeti, 1972'de Stockholm'de düzenlenen ilk Dünya Çevre Konferansı'na katıldı. Dönemin Çin Başbakanı Li Peng'in başkanlığındaki Çin hükümet heyeti, Rio de Janeiro'da düzenlenen Çevre ve Gelişme Zirvesi'ne katıldı ve İklim Değişimi Çerçeve Anlaşması'yla Biyolojik Çeşitlilik Anlaşması'nı imzaladı. Çin'in bu girişimi, uluslararası toplum tarafından takdirle karşılandı. Ağustos 2002'de Johannesburg'da düzenlenen Sürdürülebilir Gelişme Zirvesi'ne katılan dönemin Çin Başbakanı Zhu Rongji'nin Çin hükümetinin Kyoto Protokolü'nü onayladığını açıklaması da uluslararası toplumun takdirini kazandı.

Çin, uluslararası çevre toplantıları ve ilgili uluslararası anlaşmaların müzakere sürecinde, gelişmekte olan ülkelerle gelişmiş ülkelerin dünya çevresinin korunması alanında ortak yükümlülüklerin yanı sıra farklı yükümlülükler de üstlenmeleri gerektiği ilkesini ısrarla savunarak gelişmekte olan ülkelerin yanında kararlılıkla yer aldı, çevre koruma alanındaki hegemonyacılığa ve çevre sorunlarını bahane ederek başka ülkelerin içişlerine karışılmasına karşı çıktı. Çin'e göre, gerek tarih gerekse günümüz açısından, gelişmiş ülkeler çevre sorunlarının başlıca sorumluları, gelişmekte olan ülkeler ise zarar görenlerdir. Dolayısıyla gelişmiş ülkeler, ilk önlem alanlar olmalıdır ve gelişmekte olan ülkelerin global çevre koruma çalışmalarına katılmalarına yardımcı olmaları gerekmektedir.

Bununla birlikte Dünya Doğa Fonu, Uluslararası Hayvanseverler Fonu gibi dünyadaki bütün hükümet dışı çevre koruma örgütleri, Çin'in ilgili birimleri ve hükümet dışı örgütlerle birçok alanda verimli işbirliği gerçekleştirdiler.

İlk kez Çin'de kurulan Çin Çevre ve Gelişme Uluslararası İşbirliği Komitesi, dünyanın 40'tan fazla tanınmış şahsiyet ve uzmanı tarafından oluşan üst düzey bir danışma kuruluşu olarak, geçen 10 yılı aşkın sürede Çin hükümetine birçok yapıcı öneri sundu. Bu komite, uluslararası çevre işbirliğinin başarılı bir örneği olarak kabul ediliyor.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor