Wei’yi kuşatarak Zhao’yu kurtarmak

   

Sun Bin, Savaşan Devletler dönemindeki ünlü bir askeri stratejist. Sun Bin, diğer askeri uzman Pang Juan ile Wei devleti için çalışıyordu. Sun Bin'in yeteneğini kıskanan Pang Juan daha sonra ona iftira atmaya başladı ve Sun Bin'in diz kemiklerinin aldırılması cezasına çarptırılmasını sağladı. Daha sonra Sun Bin, Qi devletinin generali Tian Ji tarafından kurtarıldı ve Qi'ye götürüldü.

Savaşan Devletler döneminde (M.Ö 4. yüzyıl) Wei devleti siyasi ve askeri reformlarla gittikçe güçlenmeye başladı. Wei devletiyle boy ölçüşebilen, doğusunda Qi devleti ve batısında Qin devleti vardı, Wei'nin komşuları Zhao ve Vei ise küçük ve zayıf devletlerdi.

M.Ö. 368 yılında Zhao devleti Wei devletinin korunması altındaki Vei devletine saldırmaya başaldı. Wei kralı Huiwang, Pang Juan'a 100 bin askerle Zhao devletinin başkenti Handan'a saldırma emrini verince Zhao, Qi devletinden yardım istemek zorunda kaldı.

Qi kralı Weiwang, general Tian Ji'nin başkomutan, Sun Bin'in de askeri danışman olduğu 80 bin kişilik bir birliği Zhao'yu kurtarmaya yolladı.

Sun Bin durumu analiz ettikten sonra güçlü Wei ordusuyla doğrudan çatışmanın Qi devletine ağır bedel ödeteceği, dolayısıyla Wei ordusunun dışarda olduğu ve başkenti Daliang'ın savunmasının zayıf kaldığı bir fırsattan yararlanarak, Daliang'a saldırması gerektiği, Wei ordusunun başkentini kurtarmak için geri çekileceği ve böylece Zhao'nun karşı karşıya kaldığı tehlikenin de giderileceği görüşüne vardı.

Sun Bin, düşman ordusunu kandırmak amacıyla zayıf bir generalin komutasındaki bir birliğini Qi devletinin önemli askeri kenti Pingling'e saldırmaya gönderdi. Qi ordusu büyük yenilgiye uğradı. Pang Juan, Qi ordusunun zayıf olduğunu sanarak Zhao devletine yönelik kuşatmayı hızlandırırken, Sun Bin iyi donatılmış askerlerle doğrudan Wei devletinin başkenti Daliang'a hücum etmeye başladı. Başkentinin tehlikede olduğunu öğrenen Pang Juan, askerlerini hemen Zhao'dan çekerek uzun yolu kat edip Daliang'a bir an önce yetişmeye çalıştı. Ancak yol yorgunluğu içindeki Wei ordusu bir de Sun Bin'in kuşatmasına düşünce yenilgiye uğramamak artık mümkün değildi.

Qi ordusu böylece hem Zhao devletini kurtardı, hem de Wei devletinin gücünü zayıflattı ve Çin'in askeri tarihindeki ünlü “Wei'yi kuşatarak Zhao'yu kurtarma” taktiğini yarattı, daha sonraki dönemlere derin etki yaptı.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor