Dongguo Bey ve kurt

   

“Binbir Gece” kitabındaki “Balıkçı ve Cin” adlı öykü dünyada dilden dile dolaşırken, aslında Çin'de de buna benzer bir öykü var ve çok bilinen bu öyküde Dongguo Bey ve kurt arasında geçen bir olay anlatılır.

Çok kitap okumuş Dongguo Bey bir gün çuval dolusu kitaplarını eşeğe yükleyerek iyi bir iş bulabilmek için “Zhongshan” adlı bir yere gitmiş. Beklenmeyen bir anda bir kurt Dongguo Bey'in önüne çıkmış ve yalvarmaya başlamış: “Efendim, peşimde beni okla yaralayan bir avcı var. Lütfen beni çuvala saklayın, daha sonra borcumu öderim.” Kurdun insanlara zarar verebileceğini bilen Dongguo Bey, yaralı kurtu görünce ona acımış ve biraz düşündükten sonra razı olmuş ve kurdun ayaklarını iple bağlayark, onu çuvala sıkıştırmış.

Çok geçmeden avcı gelmiş ve Dongguo Bey'e, “Bir kurt gördünüz mü? Nereye kaçmış olabilir?” diye sormuş. Dongguo Bey de “Hiç kurt görmedim. Buranın çok yolları var, herhalde başka bir yola girmiş” yanıtını vermiş. Avcı, Dongguo Bey'in sözlerine inanarak başka yöne gitmiş. Kurt, çuval içinde avcının bindiği atın uzaklaştığını duyunca, “Yalvarıyorum, beni çuvaldan çıkartın” demiş. Dongguo Bey kurdu çuvaldan çıkartıp çıkartmaz, kurt havlayarak Donguo Bey'e “İyilik yaptın, beni kurtardın. Şimdi çok açım, bir daha iyilik yap, seni yememe izin ver” diyerek, Donguo Bey'in üzerine yürümüş.

Kurdun bu sözlerine çok şaşıran Dongguo Bey, bir yandan kendisini kurtarmak için kurtla mücadele etmeye başlamış, bir yandan da “İmdat, imdat” diye yardım istemiş. Tam bu sırada yoldan bir köylü geçmiş ve Dongguo Bey hemen onu çağırıp kurdu nasıl kurtardığını ve kurdun hainlik yapıp kendisini yemek istediğini anlatmış ve köylüden kimin haksız olduğu hakkında bir karar vermesini istemiş. Kurt da hemen Dongguo Bey'in söylediklerini inkar etmiş. Köylü kara kara düşündükten sonra, “Söylediklerine hiç inanmıyorum. Kocaman bir kurt bu küçücük çuvala nasıl sığabilir. İsterseniz, bana tekrar gösterin” diye konuşmuş. Kurt razı olmuş ve yere yatıp vücudunu yeniden bir top haline getirmiş. Dongguo Bey iple ayaklarını bağlayıp, onu yeniden çuvala koymuş. Köylü bunu görünce hemen çuvalın ağzını sıkı sıkı bağlayıp Donguo Bey'e, “İnsana zarar veren bu vahşi hayvanlar huyundan dönmezler, buna nasıl iyilik yaparsın” deyip, kazmayla döverek kurdu öldürmüş.

Dongguo Bey, kendisini kurtaran köylüye çok teşekkür etmiş. Günümüzde “Donguo Bey” ve “Zhongshan kurdu” Çin'de çok yaygın olarak birer deyim haline geldi. “Dongguo Bey”, kötülük ve iyilik ayırt etmeden birine sempati duyana, “Zhongshan kurdu” da vefa borcunu kötülükle ödeyene denilir.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor