Merkezi Askeri Komisyon

   

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Askeri Komisyonu, ÇKP liderliğindeki en yüksek askeri komuta merciidir. ÇKP Merkezi Askeri Komisyonu, başkan, başkan yardımcıları ve üyelerden oluşur. ÇKP Merkez Komitesi tarafından kararlaştırılan Merkezi Askeri Komisyon, başkanlık sistemiyle yönetilir ve ülkedeki bütün silahlı kuvvetlere doğrudan komuta eder.

Çin Halk Cumhuriyeti Merkezi Askeri Komisyonu, devletin askeri komuta mercii olarak tüm ülkedeki silahlı kuvvetleri yönetir. Çin Halk Cumhuriyeti Merkezi Askeri Komisyonu, başkan, başkan yardımcıları ve üyelerden oluşur. Başkanlık sistemiyle yönetilen Merkezi Askeri Komisyon'un başkanı, Ulusal Halk Meclisi (UHM) tarafından seçilir ve UHM ve Daimi Komitesi'ne karşı sorumludur. Çin Halk Cumhuriyeti Merkezi Askeri Komisyonu'nun görev süresi beş yıldır, ancak üst üste seçilmesinde bir sınırlama yoktur.

Çin'in silahlı kuvvetleri, Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Çin Halk Silahlı Polis Birliği ve Halk Milisleri'nden oluşur. Halk Kurtuluş Ordusu, ülkenin daimi ordusudur. Silahlı Polis Birliği, devletin verdiği güvenliği koruma görevlerini yerine getirir ve toplumsal düzeni korumakla yükümlüdür. Halk milisleri, üretimden ayrılmayan kitlesel silahlı örgüttür.

ÇKP Merkezi Askeri Komisyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti Merkezi Askeri Komisyonu'nun şu andaki başkanı Xi Jinping'dir.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor