Çin’deki etnik grupların kültürleri

   

Azınlık etnik grupların kültürünü geliştirmek için Çin'deki etnik özerk bölge ve ilçelerde etnik gruplara ait yazar, opera, müzik, dans ve özel sanatlar, sinema ve fotoğraf dernekleri kuruldu. Bazı etnik özerk bölgelerdeki yüksek okullarda ve etnik fakültelerde azınlık milliyetlerin edebiyat bölümleri açıldı. Bazı bölgelerde müzik, opera ve film fakülteleri kuruldu ve edebiyat ve sanat alanlarında azınlık etnik gruplara mensup çok sayıda kalifiye insan yetiştirildi. Etnik tıp bakımından, şu ana kadar Tibet Özerk Bölgesi, İç Moğolistan Özerk Bölgesi ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde Tibet, Moğol ve Uygur tıp fakülteleri ve okulları kuruldu.

Şu anda Çin'de azınlık etnik gruplara mensup çok sayıda yazar ve sanatçı bulunuyor. Man etnik grubundan Lao She, Dai etnik grubundan şair Kang Langying, Heze etnik grubundan yazar Wu Baixin bunlardan bazılarıdır. Azınlık etnik gruplara mensup profesyonel ve amatör sanat toplulukları etnik grupların toplu halde yaşadıkları köylerde, hayvancılık bölgelerinde, şehirlerde ve kasabalarda faaliyet gösteriyor.

Azınlık etnik grupların halk edebiyatı ile ilgili çok sayıda eser yayınlandı. Bunlar arasında, “Çin Halk Şarkıları”, “Çin Yerel Opera Müzikleri”, “Çin Etnik Müzik Adetleri”, “Çin Etnik Halk Dansları”, “Çin Yerel Operaları”, “Çin Halk Hikayeleri” ve “Çin Atasözleri” bulunuyor.

Azınlık etnik grupların edebiyat ve sanat yayınları her geçen gün daha da gelişiyor. Şu anda Çin'de azınlık etnik gruplara ait edebiyat ve sanat yayınlarının sayısı 100'ü aşmış durumda. Bazı bölgelerde etnik gruplara ait şiir, müzik, güzel sanatlar, film ve yerel opera konulu özel yayınlar bulunuyor ve bunlardan 20'den fazlası azınlık etnik grupların dilleriyle yayınlanıyor. Çin'in etnik özerk bölgelerinde yayınlanan kitap, gazete ve dergilerin sayısında büyük artış kaydedildi ve azınlık etnik grupların diliyle yayınlanan kitap çeşidi 3400'e ulaştı.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor