Çin’in ünlü mimarları

   

Liang Sicheng

Çin’in ünlü mimarları

Liang Sicheng (1901-1972),1915-1923 yılları arasında Beijing'de bulunan Qinghua Üniversitesi'nde öğrenim gören Liang Sicheng, 1927 yılında Amerikan Pennsylvania Üniversitesi'nin mimarlık fakültesinde master yapmış, 1948 yılında ise Amerikan Princeton Üniversitesi'nde onursal doktor ünvanı kazanmıştır. Uzun yıllar boyunca mimari eğitimini sürdüren Liang Sicheng, bu sanata büyük katkıda bulunmuştur.

Liang, 1930'lı yıllardan itibaren antik Çin'in mimarisine yönelik sistematik araştırmalar yapmış ve bu alana ilişkin yüksek akademik değer taşıyan birçok makale ve tez yazmıştır.

Liang, Beijing'in şehir planlaması ve mimari tasarımı yönünde birçok önemli öneri öne sürmüş ve Beijing'in şehir planlamasına ilişkin çalışmalara katılmıştır. Çin'in ulusal ambleminin tasarımının yanı sıra, Çin Halk Kahramanları Anıtı, Yangzhou Rahip Jianzhen Müzesi gibi birçok yapının tasarımına da katkıda bulunan Liang, mimari tasarımın ulusal tarzına ilişkin araştırmalarda da bulunmuştur.

Liang, Çin'de antik mimariyi bilimsel yöntemlerle araştıran ve antik mimari makalelerini düzenleyen ilk bilginlerinden biridir. Çinli ve yabancı bilginlerin ilgilerini çeken Liang'ın akademik yazıları, Çin mimari çevresinin kıymetli eserleri olarak kabul ediliyor.

Wu Liangyong

Çin’in ünlü mimarları

Wu Liangyong, 1922 yılında dünyaya gelmiştir. Uluslararası Mimari Cemiyeti (UIA) Başkan Yardımcılığı'nı ve Dünya Yerleşim Cemiyeti (WSE) Başkanlığı'nı yapmış olan Wu, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra mimari ve şehir planlaması yönündeki önemli önderlerden biridir. Wu, Çin'in mimari ve şehir planlaması eğitimine ilişkin sistematik düşünce ve önerilerini ileri sürmüş, Çin'e özgü mimari ve şehir planlaması eğitimine ilişkin sistemin kuruluşunda önemli rol oynamıştır. Onun tasarladığı yapıların temsilcisi olan Beijing Juer Hutong Yeni Dörtgen Şeklindeki Konut Projesi'ne 1992 yılı Birleşmiş Millletler Dünya Habitat Ödülü, Asya Mimari Cemiyeti Başarılı Mimari Tasarımı Ödülü ve Çin Mimari Cemiyeti Başarılı Mimari Tasarımı Ödülü verilmiştir. 1993 yılında Habitat bilimini ileri süren ve bu dalda araştırma yapan Wu, Mart 1996 yılında Uluslararası Mimarlık Cemiyeti tarafından verilen Mimari Yorum ve Eğitim Ödülü'nü kazanmıştır. Wu tarafından öncülük edilen Çin Doğa Bilimleri Fonu Projesi, gelişmiş bölgelerin şehirleşme sürecinde mimari çevrenin korunması ve gelişmesine yönelik araştırmalar, dünyanın önde gelen bilim ve teknoloji eserleri arasında değerlendirilmektedir.

Zhang Kaiji


Çin’in ünlü mimarları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonraki birinci kuşak mimarlardan Zhang Kaiji, 1912 yılında Shanghai kentinde dünyaya gelmiştir. 1935 yılında Nanjing Merkez Üniversitesi Mimari Bölümü'nden mezun olan Zhang, Beijing Mimari Enstitüsü'nün başmimarlığını, Beijing Belediyesi'nin mimari danışmanlığını ve Çin Mimari Cemiyeti Başkan Yardımcılığı'nı yapmıştır. 1990 yılında Çin Bayındırlık Bakanlığı tarafından “Mimar Masteri” ünvanı verilen Zhang, 2000 yılında birinci dönem “Liang Sicheng Mimari Ödülü”nü kazanmıştır. Zhang, Tiananmen Kapıkulesi'nin kürsüsünü, Çin Devrim Müzesi'ni, Çin Tarih Müzesi, Diaoyutai Devlet Evini ve Beijing Gökbilimi Müzesi'ni tasarlamıştır.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor