Turfan

   

Xinjiang'ın ortasında “yanan vadi” olarak adlandırılan alçak bir havzada yer alan Turfan, kaliteli üzümleriyle ünlü. Turfan, özgün coğrafi yapısı nedeniyle zengin yeraltı su kaynaklarına sahip. Buna bağlı olarak bölgede üzüm, karpuz ve diğer bir çok meyve çeşidi yetiştiriliyor. Bununla birlikte ikliminin kurak ve yağmur miktarının az olması nedeniyle burada yetiştirilen meyvelerin içerdikleri şeker oranı oldukça yüksek. Turfan'a gidenlerin önemli bir amacı, oradaki tatlı meyvelerin tadına bakmaktır.

Üzüm Krallığı olarak adlandırılan Turfan şehri üzüm bağlarıyla dolu. Tarih kayıtları, Turfan'daki üzüm üretimine 2 bin yıl önce başlandığını gösteriyor.

Turfan'ın her köşesinde birbirlerini izleyen eski üzüm bağları görmek mümkün. Buradaki insanların çamurdan yapılan tuğlalarla inşa ettikleri kulübelerde güneşi görmeden tamamen sıcak rüzgarla kuruttukları kuru üzümler, tüm ülkede aranılan yiyecek türüdür.

Turfan Belediyesi, uzaktan gelen ziyaretçiler için özel olarak üzüm dallarıyla kaplanan uzun koridorlar, eğlence parkları ve Üzüm Müzesi'ni bir araya toplayan bir “Üzüm Caddesi” inşa ettirdi. Ziyaretçiler, Turfan'da üzüm vadisinin güzelliklerini seyretmekle sınırlı kalmayıp kendi elleriyle topladıkları taze üzümlerin tadına da bakabilirler.

Turfan


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor