Zhou Yafu 7 beylik kralının isyanını bastırdı

   

Zhou Yafu, Batı Han hanedanı dönemindeki önemli bir generaldir. Batı Han hanedanı M.Ö 2. yüzyılda kuruldu. Han hanedanı yönetimi, ülkenin batısındaki Hun soylularıyla yapılan evliliklerle aralarındaki barışı korumaya çalışıyordu. Ancak daha sonra Hun hükümdarı Chanyu başkalarının kötü niyetli sözlerine inanarak Han hanedanına düşman kesildi ve Han hanedanının sınırlarına saldırmaya başladı. Han imparatoru Wendi, üç generali savaşmaya gönderirken, aralarında Zhou Yafu'nun da bulunduğu diğer üç generali de başkent Chang'an etrafında konuşlandırdı.

Bir defasında Han imparatoru Wendi, başkentin etrafında konuşlandırılan üç birliğin kamplarını incelemeye giderken, ilk ikisine hiçbir engelle karşılaşmadan rahatça girebildi ve son derece sıcak karşılandı, uğurlandı. Wendi'nin öncü birliği Zhou Yafu'nun kampına geldiğinde ise savaşa hazırlanan askerler tarafından engellendi. Kampın kapısındaki askerler kamplarında yalnızca Zhou Yafu'nun emrinin geçerli olduğu ve onun emri olmadan hiç kimsenin kampa sokulamayacağını söylediler. Tartışmalar şiddetlendiğinde Wendi'yi taşıyan araba geldi ve yine engellendi. Çaresiz kalan Han imparatoru Wendi, yanındakilere imparatorun kimliğini ispatlayabilen bir işaret çıkarmaları emrini verdi ve kampın kapısını koruyan askerlerden Zhou Yafu'ya haber vermelerini istedi. Zhou Yafu'nun emriyle Wendi ve beraberindekilere yol verildi, ancak kamp içinde arabaların süratla gitmesinin yasaklandığı bildirildi.

Kampa girince Wendi, miğferli, zıhlı ve silahlı bir Zhou Yafu'yla karşılaştı. Zhou Yafu imparator Wendi'yi görünce iki elini önüne alarak basit bir selam verdi ve “Miğfer ve zıhlıyım, diz çökmeyeceğim” diye açıklamasını yaptı. Wendi daha sonra kampı inceledi ve başkent Chang'an'a döndü. Söz konusu incelemeyle Wendi, Zhou Yafu'nun askeri bir deha olduğu kararını verdi.

Ertesi yıl imparator Wendi çok kötü hastalandı. Wendi ölmeden önce veliaht prensi yanına çağırtarak, “Ülkede kargaşa çıkarsa, Zhou Yafu'yu başkomutan yap” diye tembih etti. Wendi öldükten sonra veliaht prens Liu Qi tahta çıktı ve Jingdi oldu. Yeni imparatorun genç olmasından dolayı başını Wu kralı Liu Bi'nin çektiği Han hanedanına bağlı yedi beylik tahtı ele geçirmek için ayaklandı. Jingdi, isyanı bastırmak için Zhou Yafu'yu görevlendirdi. Yedi beyliğin güçlü ittifakının karşısında Zhou Yafu savunmaya geçti ve uzun zaman direnmeyi başardı.

Düşman birliği dayanmayarak çekilme zorunda kalınca Zhou Yafu da saldırıya geçti ve isyancı güçleri yenilgiye uğrattı. İsyan ittifakının başı Liu Bi, kaçış yolunda kendisine bağlı askerler tarafından öldürülerken, geri kalan diğer altı beylik lideri de intihar etti.

Yedi beylik kralının isyanının bastırılmasıyla Batı Han hanedanının bütünlüğü korundu, merkezi yönetim de güçlendirildi. Batı Han dönemi de Çin tarihindeki en parlak dönemlerden biri oldu.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor