UYGUR TIBBI

   

Uygur tıbbının temel bilgisi

Xinjiang bölgesi Çin'in batı kesimindedir. Xihan döneminde (206-250) tüm batı kesimini geçen İpek Yolu ticaretin gelişmesini, kültür teatisini, Batı ve Doğu tıpları ve eczalarının Orta Asya'nın merkezinde bulunan Xinjiang'da birikmesini sağlarken çeşitli milliyetlerin tıp ve eczacılık anlayışını geliştirdi. Dolayısıyla Uygur milliyeti kendi milliyetinin tıbbını geliştirme temelinde Doğu ve Batı ülkelerinin tıp ve eczacılığından da geleneksel tıp sistemini kurdu.

Uygur tıbbı ve eczası geleneksel Çin tıbbında önemli bir yer aldı. Devlet düzeyindeki ilaç kitaplarına alınan Uygur ilaçlarının çeşidi 202'yi bulmaktadır. 115 çeşit ilaç maddesi ve 87 çeşit şifalı otlardan yapılmış çorba da Uygur sağlık kültüründe yer almaktadır. Xinjiang dünyada uzun ömürlü insan sayısının en fazla olduğu dört bölgeden biridir. Uygur tıbbı ve eczası şimdi de kadar halk arasında yaygın şekilde sürmektedir. Karlı dağlarda, çöllerde, tarla ve vahalarda doğan bu tıp ve ecza anlayışı, geleneksel Çin tıbbının önemli bir oluşumudur.

Uygurların ilaç kullanma alışkanlığı

Araştırmalara göre, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde toplam 600'den fazla Uygur ilacı bulunuyor. Sık kullanılan 360 çeşit ilaçtan 160'ı Xinjiang'da üretiliyor ve genel Uygur ilaçlarının yüzde 27'sini oluşturuyor.

Uygur eczacılığında genellikle güzel kokulu ilaç maddeleri kullanılıyor. Daima kullanılan ilaçlar arasında misk, esmeramber, kunduzmissi ve leylak gibi ilaç maddeleri bulunuyor.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor