“Üç Krallık Destanı”

   

Çin'de, klasik roman “Üç Krallık Destanı”nı bilmeyen hemen hemen kimse yoktur. “Üç Krallık Destanı”, içindeki görkemli savaş sahneleri, canlı karakterler, insanlar arasında zeka ve güç mücadeleleri, canlı, ilginç öykü anlatımıyla yüzlerce yılda Çinli okuyucularca sevilerek okulurken, uzmanların da araştırma konusu haline geldi.

“Üç Krallık Destanı” romanında, 184-280 yıllarında Çin'de meydana gelen tarihi olaylar anlatılır. Luo Guanzhong, Üç Krallık dönemiyle ilgili büyük miktardaki tarihi veriler, tarih dışı romanlar ve halk arasında dilden dile dolaşan hikayeleri toplayarak, içine kendi siyasi hırsı ve köylü isyan güçleri arasında geçirdiği savaş yaşamını da katarak, Wei, Shu ve Wu olmak üzere üç krallık arasındaki siyasi ve askeri mücadele tarihini yeniden canlandırdı.

“Üç Krallık Destanı” romanının, sanat konusunda kaydettiği başarı çok yönlüdür. Luo Guanzhong, heyecanlı askeri ve siyasi mücadeleleri anlatmak ve değişik sanatsal üsluplar kullanmakla, karakterleri açık ve olgun bir edebi imaj yaratmayı başardı. Romanda yer alan 400'den fazla karakter arasında, yazarın ağırlıkla tasvir ettiği ve net biçimde açıklığa kavuşturduğu onlarca karakter vardır. Örneğin, yetkisini kullanmakta usta, ancak çok şüpheci olan Wei Kralı Cao Cao, Shu Kralı'nın akıllı ve becerikli danışmanı Zhuge Liang, Shu Krallığı'nın cesur ve kaba, bazen de inceliğe sahip generali Zhang Fei ve Wu Krallığı'nın akıllı, hırslı, ancak yüreği dar olan generali Zhou Yu okurlarca çok iyi tanınan karakterlerdir.

Luo Guanzhong'nun yazdığı “Üç Krallık Destanı”, önemli edebi değere sahip olmanın yanı sıra, dönemindeki toplumun çeşitli yönlerine yer vermesiyle, feodal toplumun ansiklopedisi niteliğindeki bir eser olarak da kabul edilir. Günümüzde gittikçe daha çok Çinli bilimadamı, “Üç Krallık Destanı”yla ilgili araştırma yapıyor. Bilimadamları, tarih bilimi, kalifiye eleman yönetimi, psikoloji, halkla ilişkiler, taktik, yönetim, askerlik, sanat ve ahlak açısından “Üç Krallık Destanı” romanının kültürel değerini ve gerçekçi anlamını araştırıyor.

Dünya okuyucuların beğenisini de kazanan “Üç Krallık Destanı”, birçok yabancı dile çevrilerek, “halkın zenginliklerini taşıyan seçkin bir eser” olarak kabul edilir.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor