Dongfang Shuo’nun pirinç istemesi

   

Dongfang Shuo M.Ö 3. yüzyılda Han hanedanı döneminde yaşayan bir aydın, iyi makale yazan ve mizahi ruhlu biriydi. Zamanında sarayda atlara cüceler bakıyordu ve bu cüceler imparatora yakınlıklarıyla biliniyorlardı. Han hanedanının başkenti Chang'an'da küçük bir yetkili olan Dongfang Shuo, imparatorun dikkatini çekmek için bir fikir bulmuş.

Bir gün Dongfang Shuo, ata bakan cücelerden birine, “İmparator kısa süre önce sizin gibi gücelerin ne tarlada ne de orduda iyi çalışabildiğini ve dolayısıyla ülke çapındaki bütün cüceleri öldürteceğini söyledi” demiş.

Cüce bunları duyunca hüngür hüngür ağlamaya başlamış.

Dongfang Shuo, “Sizin için bir şey düşüneyim” demiş ve konuşmasına şu sözlerle devam etmiş:

“Diğer cüceleri de çağıracaksın ve imparatoru gördüğünüzde diz çöküp imparatordan sizleri affetmesi için yalvaracaksınız.”

Cüceler, imparatorun saraydan çıktığında yoluna diz çökerek, imparatordan kendilerini affetmesini istemişler. İmparator neden onları affedeceğini sorunca, cüceler “Dongfang Shuo, bizi öldürteceğinizi söyledi” demişler.

İmparator hemen Dongfang Shuo'yu saraya çağırmış ve neden yalan söylediğini sormuş. Dongfang Shuo, şöyle konuşmuş: “Nasıl olsa ölüm cezasına çarptırılacağım, gerçeği söyleyeyim. Cücelerin boyları 1 metreyi bile bulamıyor, ancak aylıkları bir çuval pirinç ve 200 yuan para. Boyum yaklaşık 2 metre, her ay aldığım maaş yine 1 çuval pirinç ve 200 yuan para. Cüceler tokluktan patlayacak, ben ise açlıktan öleceğim, bu haksızlıktır. İmparatorum, eğer söylediklerimi haklı bulursanız, bunu değiştirin.”

İmparator bunları duyunca kahkaha atmış, Dongfang Shuo da istediğine ulaşmış ve imparatorun yanında çalışmaya başlamış.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor