Lu Rirong

   

Lu Rirong


Lu Rirong, 1 Haziran 1933'te Çin'in Hubei eyaletine bağlı Junxian ilçesinde doğdu. 1945 yılında sanat hayatına başladı. 1950 yılında Hanzhong Sanatçılar Örgütü'nde keman ve erhu (Çin'e özgü iki telli bir çalgı) uzmanı olarak çalıştı. Lu, ertesi yıl Kuzeybatı-Çin Sanat Enstitüsü'nü kazandı ve orada erhu, besteleme ve koro şefliği eğitimi görmeye başladı. 1954 yılında mezun olan Lu, enstitüde kalıp erhu ve halk müzik öğretmeni olarak çalıştı. Uzun süre eğitim araştırma dairesi başkanı, bölüm başkanı, dekan yardımcısı gibi görevlerde bulundu. Lu Rirong, halen Xi'an Müzik Enstitüsü'nde profesör ve master öğretmeni, Çin Müzisyenlar Derneği'ne bağlı Milli Müzik Komisyon Başkan Yardımcısı, Çin Milli Orkestra Derneği Başkan Yardımcısı, Shanxi eyaletindeki Milli Orkestra Derneği Başkanı, Shanxi eyaletindeki Opera ve Dans Topluluğu'na bağlı Milli Senfoni Orkestrası'nın sanat danışmanı olarak çalışıyor.

Lu, sanat eğitimiyle uğraştığı yaklaşık 50 yılda öğretim, performans, beste ve koro şefliği gibi çeşitli alanlarında büyük başarılar kazandı. 150'den fazla erhu etüdü, 20'den fazla solo müziği ve 20'den fazla çoklu perfomans müziği, telli çalgıyla çalınan müzik ve orkestra müziği yazdı. Yaklaşık 20 değerlendirme eseri kaleme aldı. Ayrıca, Qin tarzlı erhu ve Chang-an sanatçı tarzının oluşmasında da Lu'nun büyük katkıları vardır.

Lu'nun öğretmenliği eğtim, performans, eser yaratma ve teori araştırmasının hep birlikte yapılmasını iddia eder. Öğrencilerin kapsamlı bilgiler öğrenmelerini ister. Öğretim tarzı titiz ve sistemlidir, farklı öğrencilere farklı eğitim uygunlanır ve farklı müzik unsurlarından avantajlar öğrenilir. Öğretmen olarak öncelikle kendisi iyi bir model oluşturarak, öğrencileri yönlendirir ve öğrencilerinin hem sanatçılıklarını, hem de insani özelliklerini geliştirmeye çalışır. Onlarca yıl boyunca özgün eğitim malzemeleri ve eğitim sistemi kurdu. Öğrencilerinden birçoğu Çin'in milli müzik teorisi, erhu eğitimi, perfomans, folk müziği besteleme ve orkestranın koro şefliği gibi çeşitli alanlarındaki seçkin sanatçıları oldu.

Lu'nun gösterilerinde olgun bir ses yapısı, rahat ve hızlı müzik tarzında büyüklükle incelik birlikte bulunuyor, sistemlilikte özgünlük bulunuyor. Çalışmalarında geleneksel müzik ile Shanxi yerel müziğini birleştiren sanatçılık bazında çok pratik yaparak kendisine has olan, yoğun yerel müzik özelliklerini taşıyan bir erhu teknik tarzı oluştu. 1960 yılında Shanghai'da yapılan Ulusal Erhu, Pipa Eğitim Malzemeleri Semineri'nde Lu, kendi yazdığı “Mi-hu Mısrası” ve “Xin-Tian-You”yu sundu ve bu eserleri hem geleneksel ustalar, hem de seminere katılan diğer çağdaş müzisyenler tarafından erhunun çalınma tarzı ve tekniğinin yeni keşfi olarak değerlendirildi.

Lu'nun müzik eserleri Çin'in halk müziğinin bazında Shanxi müziğinin özelliklerini aldı. Lu, eserlerini serbest hayatı yansıtan Qin-qiang müziği, ince ve yumuşak Wanwan-qiang müziği, parlak ve düz olan Mi-hu Müziği, ateş gibi heyecanlandırıcı olan She-huo müziği ile geniş, büyük, soğuk ve hüzünlü Xintian-You müziği gibi birçok farklı müzik tarzından yeni yaratıcı unsurlar alarak yaptı. Eserlerinde Shanxilinin hayat tarzı ve geleneklerini içeren nefes bir batı Çin esintisi hissediliyor. Başlıca eserleri arasında “Mihu”, “Qinqiang Serbest Mısra”, “Sevimli Qinchuan”, “Çiçek Toparlama”, “Beşik Mısrası” ve “Qujiang Nehri Mısrası” yer alıyor.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor