Hasır kayıkla ok almak

   

Üç Devlet döneminde (M.Ö 3. yüzyıl) Çin'in kuzeyinde Wei, güneybatısında Shu ve güneyinde de Wu devletleri bulunuyordu. Bir defasında Wei, Yantze Nehri'nin kıyısında yer alan Wu devletine saldırmak için çok sayıda asker göndermiş ve çok geçmeden Wei devletinin askerleri Wu devletine yakın bölgelere gelmişler ve fırsat kollamak için nehir kıyısında konuşlanmışlar.

Wu devletinin kralının askeri danışmanı Zhou Yu, oklarla Wei askerlerine karşılık vermeye karar vermiş. Ancak bir iki gün içinde gerekli olan 100 bin adet okun imalatı hiç de mümkün görülmüyormuş.

Tam o sıralarda Shu devletinin kralının askeri danışmanı Zhuge Liang ziyeret için Wu devletinde bulunuyormuş. Zhou Yu, Zhuge Liang'a 100 bin adet okun en hızlı şekilde kaç günde yapılabileceğini sorunca, Zhuge Liang, “Üç gün” diye yanıt vermiş ve herkesi şaşırtmış. Zhuge Liang, Wu devletinin veziri Lu Su'dan üzerine kat kat samanla sarılı olan ve her birinde 1 askerin bulunduğu 20 kayık hazırlamasını istemiş. Lu Su, Zhuge Liang'in dediğini yapmış, ancak bu kayıklarla ok arasında ne gibi bir bağlantı olabileceğini anlayamamış.

Zhu Geliang, üç gün içinde 100 bin ok bulabileceğini söylemiş, ancak iki gün geçmiş ortalıkta daha hiçbir ok görülmemiş. Üçüncü gün gelince herkes Zhuge Liang için endişe etmeye başlamış, çünkü zamanında 100 bin ok bulamazsa öldürülecekmiş. Üçüncü günün gece yarısında Zhuge Liang, Lu Su'yu kayıklardan birine davet etmiş ve kendisiyle birlikte ok almaya gideceğini söylemiş. Zhuge Liang, birbirine bağlanmış olan 20 kayıkla birlikte Wei ordusunun konuşlandığı yere hareket etmiş.

O gece yoğun bir sis varmış ve sis yoğunlaştıkça Zhuge Liang da kayıkların daha hızlı gitmesini ve Wei ordusunun konuşlandığı yere yaklaştığında kayıklardaki askerlerin davul çalarak çığlık atmalarını istemiş. Beklenmeyen bu büyük gürültüden çok korkan Lu Su, Zhuge Linag'a “Yalnızca 20 kayık ve 600 askerimiz var. Wei ordusu bize saldırsa, hepimiz öleceğiz” demiş. Zhuge Liang, gülerek “Wei ordusu sisli bir havada bize kesinlikle saldırmaz, merak etme işimize bakalım” diye konuşmuş.

Nehirden Wu devletinin askerlerinin çaldıkları davulları ve attıkları çığlıkları duyan Wei ordusunun komutanı Cao Cao, diğer generallerle görüşerek, sisli havada düşman ordusunun durumunu kestiremeyeceklerinden dolayı saldırıya geçmeyecekleri ve Wu ordusunun çıkarmasını önlemek için yalnız okçu birliğini kullanacaklarını hesaplamışlar. Savunma emri alan 10 bin Wei okçusu nehir kıyısına gelerek davul ve çığlık seslerinin geldiği yöne ok fırlatmaya başlamışlar. Çok geçmeden kayıkların üzerine sarılan samanın içine sayısız ok girmiş. Zhuge Liang daha sonra kayıkların yönünü değiştirmiş ve henüz ok saldırısına uğramayan kayıkların öbür tarafının da ok almasını sağladıktan sonra çekilme emrini vermiş. Sis yavaş yavaş dağılınca Wei ordusu de ne olduğunu nihayet anlamış, ancak iş işten geçmiş.

Kayıkların üzerine sarılan samandan 100 binden fazla ok çıkarılmış. Meteoroloji bilen Zhuge Liang o gece sis olacağını hesaplamış ve zekasıyla düşman ordusundan 100 bin ok almayı başarmış.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor