Changping Savaşı

   

M.Ö 4. yüzyıldaki Savaşan Devletler döneminde Qin devleti, Zhaowang zamanına gelince yedi büyük devletin nispeten en güçlüsü haline geldi. Changping Savaşı da Qin'in Çin'i bütünleştirmesinden önce yapılmış olan ünlü bir savaş oldu.

Han, Wei, Yan ve Zhao, Qin'a komşu ülkelerdi ve Qin'in güçlenmesini engellemek için adı geçen dört devlet arasında gevşek bir ittifak kurulmuştu. M.Ö 268 yılında Qin, önce Wei'ye saldırarak Wei'nin Qin'e katılmasını zorladıktan sonra Han'a saldırıya geçti. Han kralı çok korktu ve Qin'e elçi göndererek, barış karşılığında Shangdang ilçesini Qin'e vermek istediğini bildirdi. Ancak Shangdang ilçesinin başkanı Qin'e katılmak istemiyordu ve Han-Zhao ittifakını sağlamak için Shangdang'ı Zhao'ya verdi.

Uzun vadeli düşünemeyen Zhao kralı sonucu hesaplamadan Shangdang'ı kendi toprağına kattı. Zhao kralının bu girişimi Qin devletini kızdırdı. M.Ö 261 yılında Qin kralı, general Wang Qian'ı Shangdang'a saldırmaya gönderdi. Shangdang'da konuşlanan Zhao ordusu Qin ordusuyla çatıştı, ancak yenilgiye uğradı ve Changping'e kadar çekildi. Zhao kralı Qin ordusunun saldırıya geldiğini öğrenince general Lian Po'yu Zhao ordusunun başkomutanlığına atadı.

Lian Po, Zhao ordusuyla Changping'e vardıktan sonra hemen Qin ordusuyla çatışmaya girdi. Zhao ordusunun çatışmalarda ardı ardına uğradığı yenilgilerden dolayı Lian Po stratejisini değiştirerek saldırıda bulunmak yerine savunmaya geçti. Lian Po'nun bu taktiği işe yaradı ve Qin ordusunun zafer kazanması engellenmiş oldu. Böylece iki ordu Changping'de savaşmadan durdu.

Çıkmaza giren ve kendisi için yararlı olmayan bu durumu aşmak için Qin, Zhao kralı ile Lian Po'nun arasını açma yoluna başvurdu ve çok geçmeden Zhao devletinde Lian Po'nun savunmasının Qin'e teslim olacağının bir göstergesi olduğu, Qin ordusunun en çok general Zhao Kuo'dan korktuğu şeklindeki dedikoduların yayılmasına neden oldu. Savaşma sanatından hiç anlamayan Zhao kralı bu dedikoduya inandı ve Zhao Kuo'nun Lian Po'nun yerine geçmesini emretti.

Savaş pratiğine sahip olmayan Zhao Kuo, Changping'e ulaşır ulaşmaz Lian Po'nun savunmasından vazgeçip yeniden saldırıya geçti; Shangdang'ı bir an önce ele geçirmek istiyordu.

Qin kralı da buna karşılık olarak cesur ve iyi savaşan general Bai Qi'yi Wang Qian'in yerine geçirerek Qin ordusunun başkomutanlığına atadı.

M.Ö 260 yılında Zhao Kuo'nun komutanlığındaki Zhao ordusu Qin ordusuna saldırmaya başladı. Çatışmaya başlanır başlanmaz, Qin ordusuna bağlı düşman birliklerinin dikkatini çekmekle görevlendirilen küçük bir birlik hemen mahsus yenilerek kaçmaya çalıştı. Zhao Kuo hiç düşünmeden Qin birliğini kovalamaya koyuldu. Zhao ordusu Qin ordusu tarafından önceden hazırlanan cepheye girince Qin ordusunun ana gücüyle karşı karşıya kaldı. Zhao Kuo çekilmek istediğinde de çekilme yolu daha önce oralarda bekleyen diğer iki Qin birliğince kesildi ve Zhao ordusu böylece tamamen Qin ordusunun kuşatması altında kaldı.

Ümitsizliğe kapılan Zhao Kuo kuşatmayı zorla aşmaya çalıştı ve sonunda Qin askerlerinin oklarıyla öldürüldü. Başkomutanını kaybeden Zhao ordusu savaşmayı bırakarak teslim oldu. Qin ordusu da Changping Savaşı'nın galibi oldu.

Changping Savaşı Çin'in savaş tarihindeki en ilginç savaşlardan biridir ve Çin tarihinde zamanı en erken, çapı da en büyük kuşatma savaşının örneğidir.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor