Baiju Savaşı

   

Wu ve Chu, M.Ö 6. yüzyıldaki İlkbahar ve Sonbahar dönemindeki iki önemli ülkeydi ve süper güç olmak için iki devlet sürekli savaş halindeydiler. M.Ö 515 yılında He Lu, Wu devletinin kralı oldu ve ünlü askeri uzman Sun Wu'yu kullanarak ülkenin askeri alanını geliştirmeye büyük önem verdi.

Chu devleti, ülkenin güneyinde yer alan diğer büyük devletti. Ancak M.Ö 516 yılında Zhaowang tahta geçince ülke içindeki yolsuzluk ve komşu ülkelerle yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı Chu devleti yavaş yavaş zayıflamaya yüz tuttu. M.Ö 512 yılında Wu kralı He Lu, Chu devletine bağlı iki küçük devleti yok ettikten sonra Chu'ya saldırmaya hazırlanıyordu.

Ancak Wu'nun generali Sun Wu, Chu devletinin zayıflamaya başlamasına rağmen askeri gücünün halen yerinde olduğu, Wu devletinin güçlenmesine rağmen, yıllardır süren savaştan dolayı askeri gücünüdaha toparlayamadığı görüşünü savunarak Chu'ya saldırmak için daha iyi fırsatı beklemek gerektiği görüşünü dile getirdi ve Wu ordusunun üçe bölünerek sırasıyla Chu ordusunu taciz etmesi önerisinde bulundu.

Wu kralı Sun Wu'nun bu önerisini kabul ederek, belli aralıklarla Chu devletinin sınırlarına saldırmak için birlikleri göndermeye başladı. Chu kralı Wu birliklerinin büyüklüğüne bakmadan her zaman çok sayıda askeri sınırına yollar, ancak Chu ordusu sınırına gelince Wu birlikleri hemen geri çekilirdi. Tam altı yıl sürdürülen bu oyun Chu devletinin çok güç kaybetmesine neden oldu.

M.Ö 506 yılında Wu devleti Chu'ya saldırma zamanının geldiğine karar verdi ve Sun Wu 30 bin askerle gizlice ve çok hızlı bir şekilde Chu devletinin sınırı bölgesi olan Baiju'ya ulaştı.

Hazırlıksız Chu kralı hemen generalleri Nang Wa ve Shen Yinshu'yu 200 bin askerle Baiju'ya gönderdi. Shen Yinshu, Nang Wa'nın Chu ordusunun ana gücüyle Wu ordusunun karşısına çıkmasını ve kendisinin de Chu ordusunun geri kalan kısmıyla Wu ordusunun arkasına geçmesini ve böylece Wu ordusuna ön ve arka taraftan saldırabileceklerini söyledi.

Başlangıçta Shen Yinshu'nun planını kabul eden Nang Wa, ancak Shen Yinshu askerleriyle yola çıktıktan sonra savaşı kazanması durumunda Shen Yinshu'nun başarısının kendisinkinden büyük olmasından korkarak öngörülen savaş planını değiştirdi ve yeterli hazırlık yapmadan Wu ordusuna saldırıya geçti ve sonunda Sun Wu'nun liderliğindeki ordu tarafından yenildi. Shen Yinshu, Nang Wu'nun yenilgiye uğradığını öğrenince hemen yardıma koştu ve Sun Wu'nun kuşatması altına girdi. Kuşatmayı aşamayacağını anlayan Shen Yinshu Chu kralına haber verdirdi. Chu kralı savaşı kaybettikleri haberini alır almaz, ailesiyle birlikte gizlice Chu devletinin başkentinden kaçtı. Wu ordusu da çok geçmeden başkenti işgal etti. Daha sonra Qin devleti de savaşa katıldı ve Wu'ya saldırmaya başladı ve Wu, Chu'dan çekildi.

Baiju Savaşı Çin savaş tarihinde zafere hızlı ulaşmanın örneğini oluşturdu.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor