Taiwan Boğazı’nın iki yakası arasında doğrudan posta, ticaret ve ulaşımın gerçekleştirilmesi

   

Çin hükümeti 1979 yılında Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasındaki doğrudan posta, ticaret ve ulaşımın gerçekleştirilmesi önerisini ortaya attı. Çin hükümeti, son 20 yılı aşkın sürede, Boğazı'nın iki yakası arasındaki doğrudan posta, ticaret ve ulaşımın gerçekleştirilmesi için yorulmadan çaba harcadı.

Boğazın iki yakası arasında doğrudan posta, ticaret ve ulaşımın gerçekleştirilmesiyle ilgili gelişmeler

Posta: Posta işleri konusunda: Taiwan Boğazı'nın İki Yakası Arasındaki İlişkiler Derneği ile Taiwan Boğazı'nın İki Yakası Arasındaki Temas Fonu arasında 1993 yılında “Boğazın İki Yakası Arasında Taahhütlü Mektuplar Hakkında Anlaşma” imzalandı. Bundan sonra boğazın iki yakasındaki posta kurumları, karşılıklı taahhütlü mektup gönderme işlemlerini resmen başlattılar.

Telekomünikasyon işleri konusunda: Çin Telekomünikasyonu ile Taiwan Telekomünikasyonu arasında 1996 yılında boğazın iki yakası arasında doğrudan telekomünikasyon ilişkileri kuruldu. 1999 ve 2000 yıllarında Çin-Amerikan, Asya-Avrupa, Asya-Pasifik fiber optik hatlarının kurulmasıyla boğazın iki yakası arasında doğrudan haberleşme yolu açıldı. İki yakadaki telekomünikasyon kurumları karşılıklı olarak telefon, dijital haberleşme, cep telefonu, televizyon hizmetlerini açtılar.

Ulaşım: Deniz ulaşımı konusunda: Nisan 1997'de Fuzhou ve Xiamen ile Kao-hsiung arasında deniz ulaşımı denemesi yapıldı. Çin'in ana kesimi, Jinmen ve Mazu halkının ihtiyacını göz önünde bulundurarak 2001 yılının başında Jinmen, Mazu ve Fujian sahillerindeki bölgeler için deniz ulaşımının gerçekleştirilmesinde mümkün olan yardımı sağladı. İki taraf, ortak sermayeyle yalnızca şirket bayrağı asılı ve kayıtlı gemileri kullanarak iki yaka arasında yolcu ve yük deniz ulaşımını hizmete açtılar.

Hava ulaşımı konusunda: Macao Havayolları'nın Aralık 1995'te ve Hong Kong Air Dragon Havayolları'nın Ağustos 1996'da, Macao-Taiwan ve Hong Kong-Taiwan uçak seferlerini başlatmalarıyla Çin'in ana kesiminden Macao ve Hong Kong üzerinden geçilerek Taiwan'a ulaşım gerçekleştirildi. 2003 yılının Bahar Bayramı sırasında, Taiwanlı işadamlarının memleketlerine dönmelerine kolaylık sağlamak için Çin'in ana kesimi makamları, esnek ve gerçekçi bir yöntemle Taiwan'ın altı havayolu şirketine ait uçakların Taiwanlı işadamlarını almak için Taipei ve Kao-hsiung'dan halkıp Macao ve Hong Kong'dan geçerek Shanghai'ye uçmalarını onayladı.

Ticaret. Boğazın iki yakası arasındaki ticaret konusunda: Çin'in ana kesimindeki piyasalar 1979 yılından itibaren Taiwan'daki ürünlere açılmaya başladı. Çin ana kesimi, bu ürünlere vergi muafiyeti, vergi indirimi gibi ayrıcalıklar uyguladı. Boğazın iki yakası arasında gerçekleştirilen ticaret hacmi 1978 yılında 46 milyon ABD dolarını bulurken 2003 yılında bu rakam 58.3 milyar ABD dolarına ulaştı. 2002 yılında yapılan istatistiklere göre, Çin'in ana kesimi Taiwan'ın ilk büyük ihracat piyasası, Taiwan ise Çin'in ana kesiminin ikinci büyük ithalat piyasası haline geldi.

Yatırım konusunda: Çin'in ana kesiminin ilgili kurumları ve bölgeleri yatırım ortamını sürekli düzelterek Taiwanlılara kaliteli hizmet sağlamak için çaba harcadılar. Böylece Taiwanlı vatandaşların yatırımı artırıldı. 2003 yılının sonuna dek Çin'in ana kesimi tarafından onaylanan Taiwan sermayeli projelerin sayısı 60 bine yaklaştı. Değerlendirilen sözleşmeli Taiwan sermaye miktarı 68 milyar ABD dolarını buldu. fiilen kulllanılan Taiwan sermaye miktarı 36 milyar ABD doları oldu. 1993 yılından itibaren Çin'in ana kesimi, Taiwanlı işadamlarının ilk seçtiği yer haline geldi. İki yaka arasındaki finansal temas ve işbirliği konusunda: Taiwan sermayeli bankalar Çin'in ana kesiminde temsilcilikler kurdu. Bu temsilciliklerin çoğunluğu Shanghai ya da Beijing'de bulunuyor.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor