Liu Dehai

   

Liu Dehai

Mehşur pipacılardan biri olan Liu Dehai, Çin'in 1950'li yıllarda ün kazanmış olan seçkin sanatçılarından biri olarak biliniyor (Pipa: Çin'e özgü dört telli yada beş telli bir türlü çalgı). “Büyük pipa uzmanı ve ülkenin hazinesi” diye nitelenen Liu, hem yurtiçinde, hem yurtdışında büyük bir otoriteye sahiptir.

Liu, 1937 yılında Shanghai'da doğdu, ataları ise Hebei eyaletinin ChangXian ilçesinde yaşamış. Liu, daha ortaokuldayken halk müziğine büyük ilgi göstermaye başladı ve bu alandaki muhteşem yenenekleri de ortaya çıktı. 1950 yılında 13 yaşındaki Liu, erhu ve flüt gibi çalgıları çalmayı öğrenmeye başladı ve Shanghai Radyosu'nun amatör müzik grubuna katıldı. 1954 yılında ünlü pipacı, Pudong sanatçı tarzının temsilcisi olan Lin Shicheng'nin öğrencisi oldu. Liu, 1957 yılında Merkez Müzik Enstitüsü'nü kazanarak, yüksek pipa eğitmi görmeye başladı.

Liu Dehai, müziğinde saf sesler, yüksek teknik stil, üstün teknik ve kendisine has olan ince bir tarzla sakin müziğinin tadını ve hareketli müziğin canlılığını sergileyerek, insanları büyük sanatçılığıyla etkiliyor. Pudong sanatçı tarzı bazında diğer sanatçı tarzlarından da bazı unsurlar öğreniyordu. Chongming sanatçı tarzının temsilcisi olan Cao Anhe, Shanghai Wang sanatçı tarzının temsilcisi olan Bay Sun Yude ve Zhuying sanatçı tarzının temsilcisi olan Bay Yang Dajun gibi ünlü sanatçılardan ders alarak farklı tarzların avantajlarını kendi sanatçılığına ekledi ve teknik stilinde büyük bir gelişme sağlandı. Bu sürede kendisinin geleneksel müzik hakkındaki bilgileri de çok zenginleşti.

Liu, geleneksel teknik stilin üzerine farklı konulardaki müziğin somut durumuna göre gerek çalma tekniğinde, gerekse mısranın sıralanmasında gelişme getirdi. Örneğin çalma tekniğinde belli başlı bir gelişme de sol orta parmağını boşuna durmaktan kurtararak, çalmaya getirmek oldu. Böylece parmakların değişmesini azaltırken müziğin akıcı sürmesi sağlandı ve müzik hızlandı. Başka bir örnek de geleneksel bir çalma tekniği olan “Yaozhı”yi geliştirerek, sağ elin orta parmağının dışında diğer dört parmağı da tek tek kullanılabilir hale getirmekti. Bununla birlikte müziğin gerek ses etkisinde, gerekse ses kalitesinde belli bir zenginleşme sağlandı.

Liu Dehai'nin müziğinin konusu çok kapsamlıdır. Antik müzik olarak “Uçan Kama Evi”, “İlkbaharın Güneşi ve Karları”, modern müzik ise “Langya Dağındaki Beş Kahraman”, “Mang'lıların Dansı”, “Parti Anaya Bir Şarkı Sunayım” akla ilk gelenlerdir. “Langya Dağındaki Beş Kahraman”, “Yayladaki Kız Kardeşler” ve “Kurtulmaz Sarılma”yı dinlediğimizde sanki bu tarihi hikayeler gözümüzde yeniden canlanır ve herkes bu büyük sanatçılığa hayran kalır.

Liu, müziği daha geniş bir halk kitlesine sunmak için “Liuyang Nehri”, “Uzaklardan Gelenler Lütfen Burada Kalın”, “Militan Marşı” ve “Malan Çiçeği Açtı” gibi şarkılarını pipa solosuna uyarladı ve böylece hem sanatçılar, hem de sıradan insanlar bu müziklerin güzelliğini paylaşabildi. Ayrıca Liu, “Kral Kaskını Attı”, “Chen-Sui”, “Xunyang'daki Ay ve O Gece” gibi geleneksel pipa çalgısıyla çalınan antik eserleri yeniden ele alarak, modern tarza çevirdi.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor