Xinjiang’da tarımı

   

Bol miktarda güneş enerjisi ve toprak kaynaklarına sahip olan Xinjiang'da yaşayanlar, su kaynaklarının zengin olduğu bölgelerde vaha tarımını icat ettiler. Xinjiang'daki tarım üretimi, buğday, mısır ve çeltiğe dayalıdır. Tarımsal ekonomik ürünlerin başında ise pamuk, şeker pancarı ve malta geliyor. Çin'in pamuk üretiminde vazgeçilmez önemli bir yere sahip Xinjiang, ülkenin en büyük uzun eliyaflı pamuk üretim merkezi konumundadır. Xinjiang'da üretilen uzun eliyaflı pamuk, ülkenin toplam üretiminin yüzde 95'ini teşkil ederken, kalitesi de dünyaca bilinen Mısır pamuğu ile kıyaslanabilecek kadar yüksektir.

“Meyve memleketi” olarak adlandırılan Xinjiang, Çin'de meyve üretiminin en geniş yapıldığı bölgedir. Burada üretilen meyveler, hem çeşit olarak zengin, hem de çok kalitelidir. Ilıman kuşağa ait üzüm, kavun, karpuz, elma, armut, kayısı, şeftali, nar, kiraz, incir, ceviz ve badem gibi hemen hemen her türlü meyve, Xinjiang'da yetiştiriliyor. Turfan bölgesinde yetiştirilen üzümler ve Hami bölgesinde yetiştirilen kavunlar, içerdikleri yüksek şeker oranıyla ülkede ve dünyada ün saldı.

Son yıllarda Xinjiang'daki tarım üretimi, sanayileşmeye doğru adım adım ilerledi. Bölgede domates, şeker pancarı, havuç, biber, üzüm ve renkli pamuğa dayalı ve belirli bir boyuta ulaşmış sektörler kuruldu.


Xinjiang’da tarımı


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor