Xibili

   

Xibili, Kore milliyetinde yaygın olan halk müzik aletidir. Esas olarak Çin'in Jilin eyaletine bağlı Yanbian Kore Özerk Bölgesi'nde ve Kore milliyetinin toplu halde yaşadığı diğer bölgelerde yaygın olarak kullanılan xibili'nin sesi, yüksek ve güçlüdür.

Uzun geçmişe sahip olan xibili'nin atası eski çağlardaki bili'dir. Xibili, düdük ve gaydadan oluşur. Sert kabuğu soyulan kamıştan yapılan düdük, 4 santim uzunluğundadır. İnce bambu kamışından yapılmış olan gövdesinin uzunluğu, 20-25 santim, çapı ise yaklaşık 1 santim civarındadır. Gövdesinin ön tarafında yedi, arkasında da bir delik açılır.

Xibili'nin çalınma yöntemi, diğer nefesli çalgılarla aynıdır. Çalgıcı, aleti dikey olarak tutar, düdüğü ağzına koyar, elleriyle deliklere ayrı ayrı basar.

Xibili, yüksek, orta tonlu ve çift bili olarak ayrılır. Geleneksel xibili'yle, yalnızca bir ton çalınabilir. Sonraları müzik aleti yapımcıları, altıncı deliğin sağ üst kısmında bir delik daha açtı. Böylece bu müzik aletinin ses ölçüsü, ikibuçuk oktava ulaştı. Orta tonlu xibili, yüksek tonlu xibili'den bir oktav daha düşük ses çıkarır. Çift bili, çapı ve sesi aynı olan iki xibili'nin, birbirine bağlanmasıyla oluşturulur. Çift bili'nin sesi, tek düdüklü xibili'den daha yüksektir, tonu daha açıktır ve çalma yöntemi daha zordur.

Örnek ezgi: "Tarlada söylenen kısa ve basit şarkılar"


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor