Toprak oyuncaklar (1)

   

Çin'in ortasında yer alan Henan eyaletinde Toprak Köpek olarak adlandırılan bir toprak oyuncak çeşidi yöre halkı arasında çok yaygındır. Zemini siyah olan bu oyuncak, düdük olarak kullanılır. Toprak Köpek'in bir çok çeşidi vardır. Bunların önemli bir kısmı maymun şeklindedir.

Çok uzun tarih ve kültür birikimine sahip Henan eyaletinde yaygın olan çeşit çeşit Toprak Köpek oyuncakları, yalnızca oyuncak tarihinin değil, geniş bir kültürün de temsilcisidir.


Toprak oyuncaklar (1)

Resimde görülen maymun şeklindeki toprak oyuncağın ön cephesi, kalıpla şekillendirildi. Düz olan arka cephesinin altında bir kuyruk var. Bunun sayesinde oyuncak, dik olarak durabilir. Oyuncak maymunun başında ve kuyruğunda öttürmeye yarayan birer delik var. Süslemeler, maymunun yüzü ve karnında yoğunlaşır. Maymunun yüzünde, gözlerini, burnunu ve ağzını canlandıran sade çizgiler bulunur. Karın kısmındaki süslemeler ise nokta ve çizgilerden oluşur ve üremeyle ilgilidir. Sade ancak biraz abartılı görünen bu oyuncak, yörenin kültürünün gizemliliğini ortaya koyuyor.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor