Batı Xia kralı mezarları

   

Çin'in kuzeybatısındaki Ninxia Hui Özerk Bölgesi'nde bulunan Batı Xia kralı mezarlarının arkeolojik çalışmaları, Çin'in 20. yüzyıldaki 100 büyük arkeolojik keşfinden biri olarak görülürken Çin'deki etnik grupların arkeolojik tarihinde de önemli rol oynadı.

770 yıl önce, şimdiki Çin'in topraklarının ortasında, Han milliyetinin Song hanedanı, kuzeydoğusunda Nuzheng milliyetinin Liao kraliyeti ve kuzeybatısında da Dangxiang milliyetinin Daxia, yani Batı Xia kraliyeti olmak üzere üç kraliyet vardı.

Batı Xia kraliyetinin bağımsız olarak kendi lehçesi ve yazısı vardı. 1227 yılında Kubilay'ın ordusu Batı Xia kraliyetini işgal ettikten sonra Batı Xia Dangxiang milliyetini kılıçtan geçirdi. Batı Xia kraliyetinin bütün kitapları tahrip edildi. Batı Xia kraliyetinden sonraki insanlara yalnızca sırlar kaldı.

1970'li yılların başlarında Batı Xia kraliyetinin kalıntıları tesadüfen keşfedildikten sonra, bundan sonraki 30 yıl süre içinde Çinli arkeologlari Batı Xia mezarlarını araştırma, ölçme ve çıkarma çalışmalarını yoğunlaştırdı ve ilk olarak Batı Xia kralı mezarlarının yeri saptandı.

Batı Xia kralı mezarları esas olarak yaklaşık 50 kilometrekarelik çöllük alanda kuruldu ve içinde toplam dokuz imparator mezarı ve 250'i aşkın soylu mezarı bulunuyor. Çin'de şu anda en büyük ve izleri en iyi korunan imparator mezarlarından biridir. Güneye bakan bu yapılar dörtgen şeklindedir ve muhteşem görünüme sahiptirler.

Üç numaralı mezar söz konusu dokuz Batı Xia kralı mezarının en büyüğü ve en iyi korunmuş olanıdır. Arkeologlar bu mezarın sahibinin Batı Xia kraliyetinin ilk imparatoru Li Yuanhao olduğu kanısındadırlar. Aslında Batı Xia mezarları araştırma çalışmaları üçüncü mezardan başlatıldı.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor