Eski Çinli eczacı Li Shizhen

   

Eski Çinli eczacı Li Shizhen

Geleneksel Çin hekimliği, son derece uzun bir tarihe dayanmaktadır. Bu konuda sayısız tanınmış Çinli doktor ve eczacı, dünyaya isimlerini duyurmuşlardır. 16. yüzyılda Çin'in Ming hanedanlığı döneminde, önemli bir doktor ve eczacı olan Li Shizhen yaşamış ve “Pen-tsao Kan-mu” adlı bir tıp ve eczacılık ansiklopedisi hazırlamıştır. Önemli klasiklerden biri sayılan bu ansiklopedi, Çin'in tıp ve eczacılık tarihinde çok mühim bir eser sayılmıştır.

Li Shizhen, 1518-1593 yılları arasında Çin'in Hubey Jinzhou bölgesinde doğmuştur. Bu bölge, hekimlikte ve tedavide kullanabilen şifalı ot ve bitkilerden yana zengindir. Babası doktor olan Li Shizhen, küçük yaştayken doğaya büyük ilgiyi duyuyordu. Li Shizhen, babasıyla sık sık dağlara çıkıp tedavi edici ot ve bitkileri topluyor ve ilaç yapıyordu. Fakat doktorluk mesleğini o dönemde toplumsal durum açısından çok aşağıdaydı. Li Shizhen'in babası, oğlunun okuyarak sarayda görev almak yoluyla hayata atılmasını istiyordu.

1541 yılında 14 yaşına basan ve becerikli bir yazar olan Li Shizhen, imparator tarafından düzenlenmiş sınava üç defa katılmasına rağmen sınavı kazanamamış ve görev almak üzere saraya girememiştir. Bundan sonra Li Shizhen, babasının izini takip ederek hekimliğe başlamıştır. Yoksul halka hizmet vermek için Li Shizhen, iyi bir doktor olmaya çalışıyordu. Li Shizhen, sık sık balıkçı, avcı, oduncu, köylü ve eczacı gibi insanlara giderek halk reçetelerini topluyordu. Li Shizhen, dikkatli gözleme ve deneme yoluyla ilaçların yapısını, bileşim, oluşum ve özelliklerini inceleyerek kavramıştır.

1551 yılında Li Shizhen, tanınmış bir doktor olmuştur. Kral Chu'nun oğlu, ağır bir hastalığa yakalanmış ve doktor Li Shizhen'den tedavi görmüş ve çabuk iyileşmiştir. Bundan çok memnun olan kral Chu, Li Shizhen'i saray sağlık enstitüsüne çağırarak orada çalışmasını istemiştir.

Taoist düşünceye tapınmış olan imparator, uzun ömürlü olup hiç ölmek istememiştir. Saray sağlık enstitüsündeki doktorların çoğu da, imparatorun bu batıl inancının etkisi altında kalmıştır. Rütbe ve zenginlik önünde güçsüz düşmemiş olan ve hep halka yardım etmek isteyen Li Shizhen, can sıkıcı saray enstitüsünde uzun zaman kalmak istemememiş ve bir yıl çalışmadan sonra görevinden istifa ederek memleketine dönmüştür. Li Shizhen, eskiden olduğu gibi doktorluk yapmak ve kitap yazmakla zamanını geçiriyordu.

Doktorluk yaparken Li Shizhen, atalar tarafından hazırlanmış “Ot ve Bitkiler” adlı klasik eczacılık kitabında bazı belirsizliklerin bulunduğunun farkına varmıştır. İlaçlardan kimisi yanlış sınıflanlandırılmış, kimisi doğru kaydedilmemişti, kimisi ise batıl itikat ve saçmalıklar gibi karışık düşüncelerle ve hatalarla doluydu. Bu, halkın sağlığıyla, hatta hayatıyla ilgili önemli bir konuydu. Yeni bir ilaç ve eczacılık ansiklopedisi derleyip hazırlamanın kendi sorumluluğu olduğunun bilicine varan Li Shizhen, 1522 yılında 35 yaşındayken bütün işini gücünü bırakmış, kendisini “Pen'tsao Kan-mu” ansiklopedisinin yazılmasına adamıştır.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor