Âlim doktor Hua Tuo

   

Âlim doktor Hua Tuo

Rahatsızlıktan şikayet eden bir insan doktora giderken, hastalığının çabuk bir şekilde tedavi edilmesini ister. Hastalığa yakalanıp uzun zaman yatağa düşmüş kimse, “âlim doktor Hua Tuo daha yaşasaydı ne güzel olurdu” sözünü ağzından düşürmez. Âlim doktor Hua Tuo, Çin'de 2 binden fazla yıl önce yaşamış bir halk doktoruydu. Son derece üstün hekimlik sanatına erişmiş doktor Hua Tuo, “âlim doktor” olarak çağırılırdı.

Çin'in doğu kesiminde Anhui eyaleti doğumlu Hua Tuo'nun doğum tarihi bilinmemektedir. Ancak onun M.S 208 yılı tarihinde hükümdar tarafından merhametsizce öldürüldüğü biliniyor. Sağlığı yerinde olan Hua Tuo, 100 yaşındayken halâ dinçliğini koruyordu. Tarihi kitaplardaki kayıtlara göre, şöhret ve çıkardan uzak duran ve bir halk doktoru olan Hua Tuo, sarayda görev alması yönündeki teklifleri hep geri çevirdi. Baş ağrısı ve baş dönmesinden rahatsız olan kral Cao Cao, doktor Hua Tuo'yu saraya, yanına çağırdı. Saraya gitmek zorunda kalan doktor Hua Tuo, kral Cao Cao'nun yıllar yılı süren hastalığını tedavi ederek çabucak iyileştirdi. Yanındaki bir doktorun sarayda kalarak çalışmasını istemiş kralın yanına bir kez daha gidip hizmet vermek istemeyen Hua Tuo, karısının hasta olduğu gerekçesiyle saraya dönmekten vazgeçti. Kral Cao Cao'nun sürekli ve ısrarlı isteğine rağmen Hua Tuo, saraya dönmedi. Kral Cao Cao, doktor Hua Tuo'yu yakalatıp zindana attırdı ve ölümüne neden oldu.

Mükemmel bir hekim olan Hua Tuo, bulaşıcı hastalıklar, parazitler, kadın-doğum ve çocuk, solunum ve deri hastalıkları alanlarında ve ayrıca genel anestezi ve cerrahi konusunda son derecede başarılıydı. Halk tarafından hep sevgiyle karşılanan doktor Hua Tuo'nun başarısı, Çin'de 2 bin yıl önce hekimliğin ne derece gelişmiş olduğunu göstermiştir. Doktor Hua Tuo, dünyada genel anestezi yöntemini kullanmış ilk doktordur. Onun araştırıp bulduğu “anestezi tozu”, ameliyat geçiren hastanın acılarını hafifletebiliyordu. Ataları tarafından hiçbir zaman kullanılmamış bu tür “anestezi tozu”nun reçetesi, ne yazık ki kayboldu gitti. Doktor Hua Tuo, bulduğu “anestezi tozu”yla başarılı ameliyat yapılmasına olanak sağladı.

Ameliyat yapmada çok başarılı olan doktor Hua Tuo, 20 yaşında bir kızı ameliyat etti. Sol ayağının dize yakın bir yerinde yedi sekiz yıldır hiç iyileşmeyen kaşıntısız bir çıbanın büyüdüğü kız, tedavi görmek için doktor Hua Tuo'ya gitti. Kıza ameliyat öneren doktor Hua Tuo, çıbanın içinden yılan şeklinde sert bir cismi çıkararak ve ilaç sürerek yara ağzını kapattı. Yedi gün sonra tamamen iyileşen hasta kız ve ailesi doktor Hua Tuo'ya şükran duydular. Hasta kızdan çıkarılan bu cismin, bugünkü tıbbi görüş gözüyle bakıldığında, kronik kemik iliği iltihabından meydana gelen bir kangren olduğu anlaşıldı. Doktor Hua Tuo, ağır hastalanan ve tedavi için kendisine müracaat eden başka bir yaşlıyı bütün incelikleriyle kontrol ettikten sonra, ona hastalığının köklü olduğunu, ancak ameliyatla tedavi olabileceğini, ameliyattan sonra en fazla 10 yıl gibi bir süre yaşayabileceğini, ameliyat olmadan da çabuk ölmeyeceğini ve ameliyat olmamasının daha iyi olacağını söyledi. Fakat hastalığın kendisine çektirdiği acı ve ıstırapa dayanamayan yaşlı adam, ameliyat olmak istiyordu. Doktor Hua Tuo, yaşlı hastasını ameliyat etti ve rahatsızlığını hafifletti. Ancak hastanın 10 yıl geçmeden hayatını kaybetmiş olduğu daha sonra tarafından doğrulanmıştır.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor