Komşu kızın duvardan Song Yu’ya bakması

   

Savaşan Devletler (M.Ö 475-M.Ö 221) döneminde yaşayan Song Yu ve Deng Tuzi, Chu devletinin vezirleriymişler ve Chu kralına yakınlıklarıyla tanınıyorlarmış. Song Yu'nün yeteneğini kıskanan Deng Tuzi fırsat buldukça Chu kralına Song Yu'yu çekiştiriyormuş. Bir defasında Deng Tuzi, Chu kralına, “Song Yu çok yakışklı ve bilgili, ancak kadınlara çok düşkün. Dolayısıyla onu sakın hareme götürmeyin” demiş.

Chu kralı Song Yu'yü çağırarak, ona Deng Tuzi'nin söylediğinin doğru olup olmadığını sormuş. Song Yu, “Yakşıklıyım, bu tanrının vergisidir. Bilgiliyim, bu çalışkanlığımdan dolayıdır. Kadınlara düşkünlüğüm ise uydurmadır” diye cevap vermiş.

Chu kralı: “Nasıl kanıtlarsın?”

Song Yu: “Gök altındaki güzel kızlar en çok Chu devletinde, Chu devletindeki güzel kızlar da memleketim Chengli'de bulunur, Chengli'deki en güzel kız ise komşumdur. Bu güzel kız o kadar güzel ki, boyu bir santim artarsa uzun, bir santim azalırsa kısa olur. Teni, pudra kullanırsa beyaza, allık kullanırsa da kırmızıya kaçar. Dişleri, saçları, nazı, edası o kadar güzel ki, hafif bir gülüşü bir sürü zengin adamı bayıltabilir. Ancak bu güzel kız var ya, evin duvarından gizlice bana bakıyor. Tam tamına üç yıl oldu, ancak kalbim hiç kıpırmadı. Bu nasıl kadınlara düşkünlük! Aslında Deng Tuzi kadınlara düşkün biri.”

Chu kralı nedenini sorunca Song Yu, “Deng Tuzi'nin karısı hiç de güzel değil, ancak Deng Tuzi bir bakışta ona aşık oldu ve beş çocuk dünyaya getirdi” demiş.

Bu sözleri duyan Chu kralı ne diyeceğini bir türlü kestirememiş.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor