Bian He’nin yeşim taşı

   

Chu Krallığı'nda yaşayan Bian He dağda bulduğu işlenmemiş yeşim taşını Chu kralı Li'ye hediye eder. Li, yeşim taşının gerçekliğini tesbit etmek için yeşim ustasına verir. Usta, “Bu sıradan bir taş!” der. Li, Bian He'nın üçkağıtçı biri olduğu kararına varır ve Bian He'nın sol ayağını kestirir.

Chu kralı Li öldükten sonra Wu tahta çıkar. Bian He o yeşim taşını Wu'ya sunar. Kral Wu da bir yeşim ustasını çağırarak yeşim taşını kontrol ettirir. Bu usta da bir önceki ustanın dediğini yineler. Kral Wu da Bianhe'yi dolandırıcı olarak görür ve sağ ayağını da kestirir.

Kral Wu öldükten sonra Kral Wen tahta geçer. Bian He kucağına yeşim taşını alarak üç gün üç gece ağlar. Kral Wen, bu olayı duyduktan sonra adamlarından birini yollar. Adam Bian He'ya, “Göğün altında ayakları kestirilmiş çok insan var, neden bu kadar çok ağlıyorsun” diye sorar.

Bian He, “Kesilen ayaklarım için değil, değerli bir yeşim taşının sıradan bir taş olarak nitelendirilmesinden dolayı ağlıyorum. Beni en çok üzen de dürüst bir insanın dolandırıcı olarak kabul edilmesi!” der. Kral Wen yeşim ustasından taşı titizlikle incelemesini ister. Sonunda taşın gerçekten son derece değerli bir yeşim taşı olduğu tesbit edilir ve taş Bian He'nın ismiyle anılır.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor