Jinci Tapınağı

   

Çin'in ortasında bulunan Shanxi eyaletinin Taiyuan kentinin dışında ye alan Jinci Tapınağı, salon, oda, kulübe, köprü de dahil 100'e yakın yapıyla insanlara resim gibi güzel bir manzara sunuyor. Jinci hakkında şöyle bir öykü anlatılıyor.

1064 yılında Zhou hanedanının ilk imparatoru Wuwang, Shang hanedanını devirdikten iki yıl sonra, genç yaşta öldü. Tahta geçen veliaht prens Jisong, Chengwang imparatoru oldu. Chengwang tahta geçtiğinde küçücük bir çocuktu ve her gün vezir Zhougong'un kucağında vezirleri kabul ederdi. Chengwang'ın küçük olmasından dolayı devlet işleri aslında Zhougong tarafından bakılıyordu. Zhougong devlet işlerinin yanı sıra Chengwang'ın iyi bir imparator olmasını sağlamak için büyük emek sarf ederdi.

Bir gün Chengwang, erkek kardeşi Shuyu'yle sarayın bahçesinde oynarken eline aldığı bir yaprağı kardeşine uzatarak, “Bunu beylik olarak sana veriyorum” dedi. Bunu öğrenen Zhougong, Chengwang'a kardeşi Shuyu'ye beyliği takdim etmesini rica etti. Chengwang gülerek, “Ama şaka yaptım” deyince Zhougong ise “Göğün oğlu olan imparator şaka yapmaz, çünkü imparatorun ağzından çıkan sözler, tarihi yazanlar tarafından kaydedilir, vezirler tarafından yayılır.” Bunu duyan Chengwang da Zhougong'un dediğini yaptı ve Tang bölgesini kardeşi Shuyu'ye verdi.

O zamanın Tang bölgesi şimdiki Shanxi eyaletinin Yicheng ilçesinde. Shuyu büyüyünce Tang bölgesine gitti, bölgenin tarımını geliştirdi, sulama tesislerini inşa ettirdi ve yerel halkın mutlu bir yaşama kavuşmasını sağladı. Daha sonra Shuyu'nun oğlu Xiefu, Tang bölgesindeki halkın Jin nehrinin suyuyla zenginleştiğini görünce Tang beyliğinin adını Jin olarak değiştirdi. Shanxi eyaleti ondan sonra Jin adını da aldı. Daha sonraki dönemlerdeki insanlar Shuyu'yu anmak için Jin nehrinin başında Shuyu Tapınağı'nı yaptılar. Shuyu Tapınağı'nın başka bir adı da Jinci Tapınağı'dır.

Jinci Tapınağı'nın ne zaman yapıldığı hakkında kesin bilgi yok, ancak Jinci hakkındaki ilk yazı 466-572 yıllarında kurulan Kuzey Wei hanedanı dönemindeki bir tarih kitabında görülür. Jinci'nin tarihinin Kuzey Wei hanedanı döneminde başladığı kabul edilirse tapınağın 1000 yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğu söylenebilir. Bu uzun süre içinde farklı hanedanların imparatorları Jinci'yi sürekli genişletti ve günümüzde Jinci, hem tapınağa, hem de saraya benzeyen birçok yapının bir arada bulundurulduğu bir yapı grubu haline geldi.Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor