5 dou pirinç için boyun eğmemek

   

Tao Yuanming, Çin'in tanınmış eski edebiyatçılarından biri. 365 yılında doğan Tao Yuanming 405 yılında memleketine yakın olan Hongze ilçesinin başkanı oldu. O yıl daha üst bir makamdan ilçe çalışmalarını incelemek üzere bir yetkili yollandı. Bu yetkili Hongze ilçesine gelir gelmez Tao Yuanmin'den kendisini ziyaret etmesini istedi.

Tao Yuanming, yetkisiyle başkalarını küçümseyen insanları hiç sevmezdi, ancak ziyarete gitmek zorundaydı. Tam hareket edecekken, Tao Yuanmin'in sekreteri onu engelleyerek, “Bu yetkiliyi ziyaret ederken davranışlarınıza çok dikkat etmelisiniz. Yoksa bir üst makama hakkınızda kötü şeyler söyleyecek” diye uyardı.

Öteden beri yağcılıktan nefret eden Tao Yuanmin bu sözleri duyunca sinirlenerek, “5 dou pirinç maaşım için bu gibi insanlara boyun eğmek yerine açlıktan ölmeyi tercih ederim” dedi ve istifa mektubunu yazıp, 80 gündür sürdürdüğü ilçe başkanlığından ayrıldı. Ondan sonra bir daha hükümet için çalışmadı.

İnzivaya çekilen Tao Yuanmin, memleketinde tarlada çalışarak gönül rahatlığıyla yaşamını sürdürdü ve günümüze kadar sevilerek okunan birçok güzel şiir kaleme aldı.

Tao Yaunming'in “5 dou pirinç için boyun eğmemesi”, Çinli aydınların dürüstlüğünün bir sembolü haline geldi. Günlük yaşamında maddi çıkarlar uğruna kişiliğini feda etmemek tutumunu anlatmak için “5 dou pirinç için boyun eğmemek” deyimi kullanılır.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor