Sheng Zhongguo

   

Sheng Zhongguo

Çinli kemancı Sheng Zhongguo, dünya müzik çevresinden otoriteler tarafından “Seçkin Müzisyen”, “en çekici kemancı” ve “Çin'in Menuhin'i” şeklindeki sözlerle değerlendirildi.

Çin Senfoni Orkestrası'nın solo kemancılığını yapan Sheng Zhongguo, uluslararası müzik yarışmalarında Çin'e şeref kazandıran ilk kemancılardan biridir.

Sheng Zhongguo'nun babası Sheng Xue, Çin'in keman alanında ünlü bir profesörü, annesi Zhubing ise bir şarkıcıdır. Sheng ve 10 kardeşinden 10'u müzik ile ilgili işlerde çalışıyor ve 9'u kemancılık yapıyor. Ailenin ilk çocuğu olan Sheng Zhongguo, 1941 yılında dünyaya geldi. O zamanlar Çin'in sarsıntılı bir durumda olmasından dolayı, tüm Çinliler gibi Sheng Zhongguo'nun annesi ve babası da Çin'in güçlü ve müreffeh bir hale gelmesini ve başka ülkelerin baskılarından kurtulmasını çok istediği için ilk çocuğuna “Sheng Zhongguoadını verdiler. (Sheng, refah; Zhongguo da Çin demektir.)

5 yaşından itibaren babasından keman dersi almaya başlayan Sheng Zhongguo, iki yıl sonra ilk defa sahneye çıktı. Çin'in Wuhan şehrindeki radyo, 9 yaşına basan Sheng Zhongguo için bir program yayınladı. Dinleyiciler, bu programda Sheng Zhongguo'nun keman çalmasına bayıldılar ve onu “zeki çocuk kemancı” olarak değerlendirdiler. Sheng Zhongguo, 1954 yılında giriş sınavında en yüksek puanı alarak Merkez Müzik Akademisi'ne bağlı ortaokula girdi. 1956 yılında Mozart'ın 200.doğum yıldönümü dolayısıyla düzenlenen konserde solo şefi Li Delun'nun şefliğindeki Merkez Orkestrası ile Mozart'ın Keman Konçertosu'nu (A majör) başarılı bir şekilde çalan Sheng Zhongguo, aynı yıl katıldığı Ulusal Müzik Haftası'nda Merkez Müzik Akademisi'ne bağlı orkestra ile çaldığı müzisyen Ma Sicong'un Keman Konçertosu (F majör) ile müzik çevresinin övgüsü ve verdiği önemi kazandı.

Sheng Zhongguo, 1960 yılında devlet tarafından Moskova'daki Tchaikovsky Müzik Akademisi'nde okuması için seçildi. Dünyaca ünlü kemancı Leonid Kogan'dan keman dersi alan Sheng Zhongguo, Moskova'da düzenlenen ve en önemli uluslararası müzik yarışması olan Tchaikovsky Uluslararası Keman Yarışması'na katılıp Onur Ödülü'nü kazanarak, yeni Çin'in kurulmasından sonra uluslararası müzik yarışmalarında ilk ödül alan Çinli kemancılardan biri oldu. Sheng Zhongguo'nun 1963 yılında Shanghai Senfoni Orkestrası ile birlikte verdiği konçerto konseri, Çin tarihinde düzenlenen ilk keman konseri oldu.

1964 yılında Moskova'daki öğrenimini tamamlayan Sheng Zhongguo, Çin'in ve dünyanın müzik çevresinde etkili olmaya devam etti. Daha sonra 10 yıl süren Kültür Devrimi döneminde (1966 yılından 1976 yılına kadar 10 yıl süren Çin'in ilk cumhurbaşkanı Mao Zhedong'un başlattığı bir siyasi eylem. İyi niyetle başlayan bu eylemi, kötü niyetli insanlar tarafından kontrol ederek özellikle aydınlara yönelik baskı eylemine dönüştürdü) konser verememesine rağmen, müzik arzusunu hiç yitirmedi. Kültür Devrimi, 1976 yılında sona erdikten sonra Sheng Zhongguo şaşırtıcı bir irade ile Kültür Devrimi döneminde yitirdiği zamanı yakalamaya çalışarak, her yıl dünyanın dört bir yanında 100'den fazla konser verdi ve en gözde kemancılardan biri oldu.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor