Çin’deki halk sanatlarında tanrılar (1)

   

Çin’deki halk sanatlarında tanrılar (1)

 Eski Çin’deki şehirlerin dışında genellikle şehri çevreleyen kanallar vardı. Amaç, şehirdeki insanları korumaktı. Bir zamanlar “Kanal Tanrısı” olarak adlandırılan şehirlerin koruyucu tanrısı, daha sonra Cheng Huang Tanrısı olarak adlandırılmaya başlandı. Çin’de kayda geçen, Cheng Huang Tanrısı’na ibadet etmek için kurulan ilk Cheng Huang Tapınağı, M.S 239 yılında doğu Çin’deki Wuhu şehrindeydi.

Ming hanedanının (1368-1644) kurucusu Zhu Yuanzhang, Cheng Huang Tanrısı ile ilgili inancın yaygınlaşmasında önemli rol oynamış bir isimdi. Ming hanedanı döneminde bütün şehirlerde Cheng Huang tapınakları kuruldu.

      Cheng Huang Tanrısı’nın, ölümden sonraki dünyaya ait bir tanrı olduğuna inanılıyordu. O nedenle Cheng Huang tapınaklarında Cheng Huang Tanrısı’nın heykelinin iki yanında bir hakim ile sığır ya da at başlı yardımcıları duruyordu. Her tapınakta genellikle biri sabit, diğeri omuzlarda taşınarak şehirde dolaştırılan iki Cheng Huang Tanrısı heykeli vardı. Cheng Huang Tanrısı şehirde bahar, sonbahar ve kış olmak üzere toplam üç kez gezdiriliyor ve her seferinde beraberinde bir dizi kültürel etkinlik de beraberinde düzenleniyordu.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor