Çin’de para kullanmayla ilgili bilgiler

   

Çin'in para birimi olan Renminbi

Çin'in para birimi olan Renminbi, Çin Halk Bankası tarafından basılır. Renminbi birimi yuan, ondan sonra daha küçük para birimi Jiao ve Fendir. 1 yuan 10 jiao, 1 jiao 10 fene eşittir. 1, 2, 5, 10, 50, 100 yuan, 1, 2 ve 5 jiao, 1, 2 ve 5 fen bulunur. Renminbi'nin kısaltması RMB'dir.¥。

Para bozdurma

Çin'de şu anda geçerli olan yabancı dövizler şunlardır:

Amerikan Doları, İngiliz Sterlini, Fransız Frangı, Avro, Japon Yeni, Avustralya Doları, Avusturya Şilin, Belçika Frangı, Kanada Doları, Hong Kong doları, İsviçre Frangı, Danimarka Kronu, Hollanda Florini, Norveç Kronu, İsveç Kronu, Singapur Doları, Malezya Ringjidi, İtalya Lirası, Macao Patacası, Finlandiya Markı.Bankalar yabancı dövizleri Çin parasına veya Çin parasını yabancı dövizlere çevirebilir.


Çin'de yürürlüğe giren döviz yönetimi kurallarına göre, Çin Halk Cumhuriyeti'nde yabancı döviz ile alım satım yasaktır. Hong Kong ve Macao Özel İdari Bölgeleri ile Taiwan'dan gelen yerli ve yabancı turistlerin para kullanmalarına kolaylık sağlamak için Çin Bankası ve döviz bozma hakkına sahip olan bankalar seyahat çeki, yabancı kredi kartı olan yabancı turistlerşn dövizlerini Çin parasına çevirmenin yanı sıra 22 yabancı döviz olarak bozabilirler. Bazı otel, restoran ve mağazalarda da yabancı döviz bozdurma imkanı mevcuttur. Turistlerin elinde kalan Çin paraları, Çin gümrüğünden çıkışında son 6 ay içindeki döviz bozdurma makbuzuyla dövize geri çevilebilir. Seyahat çeki, kredi kartı ve havaleyle para çekilmesi alım fiyatıyla yabancı döviz olarak bozulur, yabancı döviz satın alınması da satış fiyatıyla gerçekleştirilir. Nakit yabancı para o zamanki döviz alım fiyatıyla satın alınır.


Çin'de geçerli olan yabancı kredi kartları

Şu anda, Çin'de kullanılan yabancı kredi kartları arasında Master Card, Visa Card, American Express Card, JCB, Diners Club Card bulunur.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor