Qiao Yu

   

Qiao Yu

Qiao Yu (1927-), Çin'in ünlü şarkı sözü yazarı.

1927 yılında Çin'in Shandong eyaletinin Jining kentinde dünyaya gelen ve eski ismi Qing Bao olan Qiao Yu, Çin'de “Şarkı sözü dünyasındaki otorite” unvanını kazandı.

Qiao Yu 1946 yılında Kuzey Üniversitesi'nin sanat Fakültesi'nde okumaya başladı. Qiao Yu, Kuzey Çin Üniversitesi'nde iken üç senaryo yazdı.

1949 yılında yeni Çin'in kurulmasından sonra Qiao Yu, Çin Merkezi Opera Akademisi, Çin Operacılar Derneği ve Çin Kültür Bakanlığı'nın senaryo ofislerinde çalıştı.

Qiao Yu 1977 yılında Çin Dans ve Opera Topluluğu'nun başkan yardımcısı, daha sonra başkanı oldu. 8. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi üyeliğini üstlenen Qiao Yu aynı zamanda Çin Operacılar Derneği'nin 4. dönem konsey üyeliği, Çin Müzikli Edebiyat Derneği Başkanlığı, Çin Uluslararası Kültürel Teati Merkezi'nin konsey üyeliğini üstlendi.

Qiao Yu'nun yaratıcılığı, zamanla gelişti. 1950'lerde yazdığı “Liu San Abla” ve “Kırmızılı Çocuk” adlı film senaryoları ile “Vatanım”, “Şakayık Şarkısı”, “Shanxi'nin Güzel Olduğu Söylenir” ve “Kürek Çekelim” adlı şarkıların sözleri Çin'de yediden yetmişe herkes tarafından sevildi. 1980'lerde Çin'de reform ve dışa açılma politikası uygulanmaya başlamasından sonra Qiao Yu'nun yazdığı “Kalbimdeki Güller”, “Bu Geceyi Unutamam”, “Özlem”, “Liao Zhai'ndan bahsediliyor” (“Liao Zhai”: Çin'in feodal Qing Hanedanı döneminde yazılan hayaletlerin hikayeleri ile ilgili bir kitap), “Wu Dağı Tanrıçası”, “Batan Kızıl Güneş”, “Büyük Çin Ulusumuzu Seviyorum”, “Vatan Övgüsü” gibi şarkıların sözleri, yeni dönemdeki Çin halkının sesini dile getirmesinden dolayı, halk arasında yaygınlaştı ve bu şarkılar söylenen en klasik müzik eserleri sıralamasına girdi.

Qiao Yu'nun en çok sevilen müzik eserleri şunlardır: “Vatanım”, “Shanxi'nin Güzel Olduğu Söylenir”, “Kürek Çekelim”, “Kalbimdeki Güller”, “Bu Geceyi Unutamam”, “Büyük Çin Ulusumuzu Seviyorum”.

[Müzik eserini dinleyin]: Büyük Çin Ulusumuzu Seviyorum


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor