Gölge Oyunu (3)

   

Çin'in kuzeyinde yer alan Shanxi eyaletinde yaygın olan gölge oyunlarının sanat üslubu ve işçiliği, Sha'anxi eyaletininkine benzemesine rağmen tasarımı daha titizlikle yapılır. Diğer yörelerdeki gölge oyunlarından farklı yanı, Shanxi eyaletindeki gölge oyununda kullanılan figürlerin oyulamaz kadar ince parçalar üzerinde siyah çizgilerle süslenmesidir. Bu figürlerde kullanılan boyalar, halk sanatçıları tarafından kendi formüllerine göre hazırlanır. Kırmızı, yeşil ve kayısı sarısı renklerinin hakim olduğu bu boyalar, uzun süre parlaklığını koruyabilecek özelliğe sahiptir.

Gölge Oyunu (3)

Shanxi eyaletinin güneyindeki gölge oyunlarında mutluluğu simgeleyen desenlere sık sık rastlanır. Figürlerin üzerindeki kıyafetlerde ise her türlü mimari eser ve eşyalar üzerinde de sık sık görülen geleneksel motifler yer alır.

Gölge Oyunu (3)

Resimde görülen “Makyaj Yapan Kız” adlı Gölge Oyunu sahnesinde ayna önünde oturarak makyaj yapan genç bir kız canlandırılıyor. Bunu yaratan sanatçı, ayna karşısındaki kızla aynadaki yansıması arasındaki uyuma özen göstermiş, sahne düzenlemesini de büyük bir yaratıcılık ruhuyla gerçekleştirmiş. Kızın üzerindeki kıyafet, masa ve sandalye üzerindeki oymaların içerdiği ince işçilik,

görenleri hayran bırakıyor.

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor