Çin’de çevre koruma çalışmalarının hedefleri

   

Çin'in çevre koruma alanında 2005 yılı için belirlediği hedefler şöyledir: Çevre kirliliği belirli ölçüde azaltılacak; ekolojik ortamdaki kötüleşme eğilimi ilk etapta önlenecek; şehir ve köylerdeki çevre kalitesi, özellikle büyük ve orta büyüklükteki şehirlerle ağırlıklı bölgelerdeki çevre kalitesi düzeltilecek, sosyalist piyasa ekonomisi sistemine uygun çevre koruma yasaları, politikaları ve yönetimi sistemi sağlamlaştırılacak.

Bununla birlikte ülke genelindeki sülfürdioksit, duman ve sanayi tozları, sanayi atık maddeleri gibi başlıca kirletici maddelerin boşaltım miktarı, 2000 yılına göre yüzde 10 oranında azaltılacak; asit yağmuru ve sülfürdioksit kontrolünün yapıldığı bölgelerdeki sülfürdioksit boşaltım miktarı 2000 yılına göre yüzde 20 oranında indirilecek.

Çin'in ekonomik ve toplumsal gelişmesiyle ilgili 10. Beş Yıllık Plan'da çevre koruma çalışmaları için belirlenen hedeflerin gerçekleştirilmesi için çevre koruma çalışmalarına toplam 700 milyar yuan yatırım yapılacak. Bu rakam, bu dönemdeki gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 1.3'ünü oluşturuyor.


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor