Ming hanedanına ait 13 İmparator Mezarı

   

Ming hanedanına ait 13 İmparator Mezarı'nın inşaatı, o dönemdeki bir siyasi darbele yakından ilgiliydi. Ming hanedanının birinci imparatoru olan Zhu Yuanzhang, Çin'in güneydoğusundaki Nanjing'i başkent yaptı. Zhu Yuanzhang öldükten sonra yerine torunu geçti. Ancak Zhu Yuanzhang'ın dördüncü oğlu Zhu Di, iktidarı elde etmek için iç savaş başlattı ve sonuçta tahta çıktı. Zhu Di o zamanki Ming başkenti olan Nanjing'i ele geçirdikten sonra Zhu Yuanzhang'ın yerine imparator olan torunu bulamadı. Bu imparatorun kayboluşu, Ming hanedanı tarihindeki esrarengiz olaylardan biridir. Zhu Di tahta çıktıktan sonra Nanjing yerine, başkent olarak Beijing'i seçti. Zhu Di imparatorluğu sırasında kendi mezarını inşa ettirmek için birçok kişiyi Beijing'e gönderdi. Yoğun araştırmalardan sonra Beijng'in kuzeybatısında, doğal güzellikler ve askeri bakımdan uygun konumuna sahip olan bir bölgeyi seçti ve “Uzun Ömür Mezarı” adını verdiği mezarının inşaasına başlandı. Bu bölgedeki Ming imparatorların mezarlarının inşaatı, ilk mezarın yapıldığı 1409 yılından Ming hanedanının sona erdiği 1644 yılına kadar 235 yıl sürdü ve toplam 13 imparator buraya gömüldü. Burası Ming hanedanı imparator mezarları grubu haline geldi ve dolayısıyla kısaca “13 İmparatorun Mezarı” olarak adlandırıldı.

Ming hanedanına ait 13 İmparator Mezarı

Ming hanedanına ait olan 13 İmparator Mezarı'nın yapılışı Ming Xiaoling mezarındaki oranla hemen hemen aynıdır. Mezarların bulundukları bölgenin orta hattında imparatorun otoritesini gösteren Tanrı Yolu kurulmuş durumda. Mezarlık bölgesinin önünde 450 yıllık geçmişe sahip olan kocaman taştan bir giriş kapısı vardır. Bu kapı büyük mermer parçalarından yapıldı ve üzerinde Çin'in Ming ve Qing gibi son iki hanedanı dönemlerine ait nefis oymalar vardır. Kapının yakınında “Büyük Saray Kapısı” denilen ve mezarlara açılan ikinci bir kapı daha vardır. Mezarlık bölgesinin ana kapısından sonra dağların şekline göre, yaklaşık 40 kilometre uzunluğunda mezarlığı çevreleyen surlar ve 10 giriş kapısı daha vardır. O zamanlar mezarlığı korumak için her giriş kapısında çok sayıda muhafız görevlendirilirdi. 13 mezarın her birinde anma işlerinden sorumlu hadımın, bahçıvanın ve askerlerin kaldıkları yerler vardı.

Ming hanedanına ait 13 İmparator Mezarı

( Resim: Tanrı Yolu)

İmparator mezarlarını korumak için hem korkutucu hikayeler yaratılmış, hem de mezarlar dış dünyaya çok sıkı biçimde kapatılmıştır. Dolayısıyla her mezarın yeraltı sarayıyla ilgili bilgiler yok denecek kadar azdı. 13 İmparator Mezarı'ndan Dingling mezarı en gizemlisidir. Özel olarak onun yeraltı sarayı hakkında hiçbir bilgi yoktu. Mayıs 1956'da Çinli arkeologlar Dingling mezarının yeraltı sarayıyla ilgili araştırma ve kazı çalışmalarını yoğunlaştırmaya başladılar. 1195 metrekare yüzölçümü olan bu yeraltı sarayı ön, orta, arka, sol ve sağ olmak üzere beş salondan oluşmuş ve tamamen taştan yapılmıştı. Tabutu taşıyan araç yeraltı sarayına getirildiğinde yerdeki taşlara hiç zarar vermemesi için o zaman döşenmiş olan kalın tahtalar şimdi de ön ve arka salonlarda görülebilir. Orta salonda üç adet mermerden yapılan taht bulunur. Xuantang isimli arka salon, yeraltı sarayının ana kısmıdır. Tabut yatağının üstünde üç tane tabuta rastlanır. Ortadaki büyük tabut imparator Zhu Yujun'un tabutudur. Onun iki yanında da iki imparatoriçenin tabutları vardır. Tabutların etrafında yeşim taşı, mavi porselen ve mücevherlerle dolu 26 tane kutu sıralanmıştır. Dingling mezarının çıkarma çalışmaları tamamlandıktan sonra renkli ipek ürünleri, kıyafetler, az rastlanan altın, yeşim ve porselen eşyaları gibi 3 bini aşkın mücevher çıkarıldı. Bu eşyalar Ming hanedanı sanat eserlerini incelemek isteyenler için eşsiz bilgiler sunmaktadır.

Ming hanedanına ait 13 İmparator Mezarı

( Resim: Ming hanedanına ait 13 İmparator Mezarı'ndan çıkarılan bazı eşyalar )


Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor